Tak stwierdziła Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 17 lipca 2014 r. (IBPP2/443- 387/14/JJ).
Zgodnie z art. 83 ust. 14 ustawy o VAT dokonujący dostawy sprzętu komputerowego dla placówek oświatowych stosuje zerową stawkę podatku pod warunkiem:
1. posiadania stosownego zamówienia potwierdzonego przez organ nadzorujący daną placówkę oświatową, zgodnie z odrębnymi przepisami – w przypadku dostawy, o której mowa w art. 83 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy o VAT (tj. w przypadku dostawy dla placówek oświatowych),
2. posiadania kopii umowy o nieodpłatnym przekazaniu sprzętu komputerowego placówce oświatowej oraz posiadania stosownego zamówienia potwierdzonego przez organ nadzorujący placówkę oświatową, zgodnie z odrębnymi przepisami – w przypadku dostawy, o której mowa w art. 83 ust. 1 pkt 26 lit. b ustawy o VAT (tj. w przypadku dostawy dla organizacji humanitarnych, charytatywnych lub edukacyjnych w celu dalszego nieodpłatnego przekazania placówkom oświatowym).
Potwierdzone zamówienie
W przypadku dostawy dla placówek oświatowych dokonujący dostawy przedmiotowego sprzętu komputerowego stosuje stawkę podatku w wysokości zero proc. pod warunkiem posiadania stosownego zamówienia potwierdzonego przez organ nadzorujący daną placówkę oświatową zgodnie z odrębnymi przepisami, tj. przepisami ustawy o systemie oświaty >patrz ramka.
PRZYKŁAD
Spółka zamierza dokonać dostawy dla gimnazjum następującego sprzętu komputerowego: laptop, notebook, komputer stacjonarny. Aby zastosować zerową stawkę VAT dla dostawy komputera stacjonarnego, spółka powinna posiadać zamówienie potwierdzone przez organ nadzorujący szkołę (gimnazjum), tj. przez władze prowadzące to gimnazjum. Kopię tego zamówienia spółka powinna przekazać do właściwego dla niej urzędu skarbowego.
Brak tego zamówienia potwierdzonego przez organ nadzorujący daną placówkę oświatową wyklucza możliwość zastosowania stawki VAT w wysokości zero proc. (interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 12 lutego 2010 r., ILPP2/443-1693/09-2/MR).
Uwaga! Dostawca obowiązany jest przekazać kopie dokumentów, o których mowa w art. 83 ust. 14 ustawy o VAT, do właściwego urzędu skarbowego (art. 83 ust. 15 ustawy o VAT).
Kupującym może być organ nadzorujący
W sytuacji, gdy sprzęt komputerowy nabywa nie szkoła (placówka oświatowa), ale organ nadzorujący (np. jednostka samorządu terytorialnego), pojawiają się wątpliwości, czy można zastosować do takiej dostawy zerową stawkę VAT.
Jak zwrócił uwagę WSA w Gdańsku w wyroku z 22 maja 2012 r. (I SA/Gd 311/12), wykładnia systemowa wewnętrzna przepisu art. 83 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy o VAT wskazuje, że zerowa stawka VAT ma zastosowanie do dostaw sprzętu komputerowego nie do placówek oświatowych, ale dla placówek oświatowych. Istotne jest więc przede wszystkim to, aby sprzęt taki był przeznaczony dla placówki oświatowej. Oznacza to, że z zerowej stawki VAT korzysta dostawa sprzętu komputerowego dla placówek oświatowych do dokonana zarówno w sposób bezpośredni (wskutek realizacji złożonego przez samą placówkę oświatową zamówienia), jak i pośredni, np. poprzez organ nadzorujący daną placówkę oświatową – art. 83 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy o VAT nie uzależnia bowiem zastosowania stawki VAT w wysokości zero proc. od tego, kto nabył sprzęt komputerowy, ale od tego, na czyją rzecz nastąpiła jego dostawa. Pogląd taki zaprezentował również NSA, m.in. w wyroku z 19 listopada 2009 r. (I FSK 1304/08).
Pogląd ten podzielają niektóre organy podatkowe. Wskazują, że „(...) jeżeli nabywany towar trafi do jednostek oświatowych, zastosowanie znajdzie obniżona – tj. zerowa stawka VAT (przy spełnieniu wszystkich określonych powołanymi przepisami warunków). Nie ma przy tym znaczenia, kto nabywa ww. towar, np. jednostka samorządu terytorialnego. Istotne bowiem jest, aby nabywane przez jednostki samorządu terytorialnego towary wymienione w załączniku nr 8 do ustawy o VAT były przeznaczone dla placówek oświatowych (...)". Tak uznała Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 20 czerwca 2014 r. (ILPP2/443-337/14-2/SJ), a także Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 17 czerwca 2013 r. (IPPP1/443-549/13-2/AP).
Spory nie są wykluczone
Niestety, należy mieć na uwadze, że część korzystnych w tym zakresie rozstrzygnięć organów podatkowych (przyznających prawo do zastosowania stawki zero proc. do dostawy sprzętu komputerowego dla placówek oświatowych w sytuacji, gdy sprzęt ten nabywa organ nadzorujący) zapadła wskutek wykonania wyroków sądów administracyjnych. Tak było np. w przypadku interpretacji Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 12 września 2012 r. (ITPP2/443-1667/ 11/12-S/AP). Może to oznaczać spory z organami podatkowymi w sytuacji, gdy firma zastosuje stawkę 0 proc., nie mając pozytywnej interpretacji wydanej dla siebie. Organy podatkowe mogą w takiej sytuacji zakwestionować prawo do zastosowania zerowej stawki. Tak uznała Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 23 kwietnia 2010 r. (ITPP1/443- 198/10/BJ) w sytuacji, gdy gmina (organ nadzorujący) nabyła sprzęt komputerowy dla podległej szkoły.
Autor jest doradcą podatkowym
KTO SPRAWUJE NADZÓR NAD SZKOŁĄ, A KTO NAD PRZEDSZKOLEM
Organ prowadzący szkołę lub placówkę sprawuje nadzór nad jej działalnością w zakresie spraw finansowych i administracyjnych, z uwzględnieniem odrębnych przepisów (art. 34a ust. 1 ustawy o systemie oświaty). W myśl art. 3 pkt 1 ustawy o systemie oświaty, ilekroć w dalszych przepisach jest mowa bez bliższego określenia o szkole, to należy przez to rozumieć także przedszkole.
Przez organ prowadzący szkołę lub placówkę należy rozumieć ministra, jednostkę samorządu terytorialnego, inne osoby prawne i fizyczne (zob. art. 3 pkt 5 ustawy o systemie oświaty). Najpowszechniejsze są publiczne szkoły i przedszkola zakładane i prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego, tj. gminy (głównie przedszkola, szkoły podstawowe i gimnazja) i powiaty (głownie szkoły ponadgimnazjalne, szkoły podstawowe specjalne i gimnazja specjalne). W przypadku szkół i przedszkoli niepublicznych organem prowadzącym będzie prowadzącą je osoba fizyczna (najczęściej przedszkola), osoba prawna (np. fundacja) lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej.