Reklama
Rozwiń

Spis z natury na koniec roku, gdy przedsiębiorca prowadzi pkpir

Przedsiębiorca prowadzący księgę podatkową musi sporządzić i wpisać do niej spis z natury na koniec każdego roku. W remanencie ma obowiązek ująć m.in. niezakończone roboty bądź usługi. Ich wartość należy ustalić na podstawie kosztów wytworzenia.

Publikacja: 16.12.2014 06:50

Spis z natury na koniec roku, gdy przedsiębiorca prowadzi pkpir

Foto: 123RF

31 grudnia każdego roku to dla przedsiębiorców prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów termin na sporządzenie spisu z natury. Obowiązek ten wynika z art. 24 ust. 2 ustawy o PIT, zgodnie z którym u przedsiębiorców prowadzących księgi przychodów i rozchodów dochodem z działalności jest różnica pomiędzy przychodem a kosztami uzyskania powiększona o różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadków, jeżeli wartość remanentu końcowego jest wyższa niż wartość remanentu początkowego, lub pomniejszona o różnicę pomiędzy wartością remanentu początkowego i końcowego, jeżeli wartość remanentu początkowego jest wyższa. Tym samym prawidłowe sporządzenie spisu z natury na koniec roku, a co więcej także jego właściwa wycena przeprowadzona zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami, decyduje o poprawnym ustaleniu wysokości osiągniętego dochodu bądź uzyskanej w roku podatkowym straty z działalności gospodarczej. W efekcie decyduje także o właściwym ustaleniu wartości podatku dochodowego za dany rok podatkowy.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem