Firma może obdarować także inne osoby

Jeśli prezenty na Boże Narodzenie zostały przekazane dzieciom pracowników, to wydatki na ten cel mają związek z osiąganymi przez spółkę przychodami. Ma ona zatem prawo ująć je w kosztach.

Publikacja: 04.12.2014 02:00

W przypadku wydawania świadczeń świątecznych osobom niebędącym pracownikami w rozumieniu art. 2 kodeksu pracy, spółka będąca zleceniodawcą – co do zasady – nie uzyskuje prawa do zaliczenia poniesionych wydatków w koszty uzyskania przychodu. Problem ten należy każdorazowo analizować pod kątem statusu osoby, która uzyskuje dodatkowe świadczenie. Przykładowo w przypadku zleceniobiorców, świadczenie takie nie stanowi formy wynagrodzenia w rozumieniu art. 735 kodeksu cywilnego, jeśli w umowie zlecenia brakuje postanowienia, że zapłata może mieć również formę niepieniężną. Jeżeli taki zapis znajdzie odzwierciedlenie w umowie, to wartość paczki świątecznej będzie można uznać za dodatkowe wynagrodzenie za wykonanie zlecenia. Wówczas świadczenie takie będzie mogło zostać uznane za koszty podatkowe dla spółki.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Krajowy System e-Faktur coraz bliżej i ciągle się zmienia. Jest decyzja rządu
Podatki
Fiskus i korespondencja wysyłana do pełnomocnika. Ważna uchwała NSA
Podatki
Adwokat rozliczy w kosztach wydatki na edukację zatrudnionego aplikanta
Podatki
Jak często polski biznes trafia na celownik skarbówki? Niepokojący raport MDDP
Materiał Promocyjny
Bank Pekao nagrodzony w konkursie The Drum Awards for Marketing EMEA za działania w Fortnite
Podatki
Podatki, edukacja i farmacja. To kolejne propozycje zespołu Brzoski