Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny ?w wyroku z 25 września 2014 r. (I FSK 1077/13).
W maju 2011 r. spółka z o.o. (spółka A) obniżyła podatek należny o podatek naliczony w pełnej wysokości na podstawie faktury dotyczącej opłaty leasingowej wystawionej przez B Leasing Polska ?sp. z o.o. (spółka B). Umowa leasingu operacyjnego samochodu marki Mercedes została zawarta przez spółkę A ?i spółkę B w lutym 2011 r. Następnie spółka A podpisała umowę najmu mercedesa ze spółką C. Spółki A i C łączyła osoba jednego z członków zarządu obu spółek – ostatecznego użytkownika mercedesa. Spółka A twierdziła, że umowę najmu, pomimo niewielkiego zysku, zawarła po to, aby utrzymywać dobre stosunki ?z kontrahentem (spółką C) reprezentującym jej interesy m.in. w Belgii i Francji.
Organy podatkowe obu instancji zakwestionowały prawo spółki A do pełnego odliczenia podatku naliczonego ?z faktury leasingowej, ze względu na ?art. 86 ust. 1 ustawy o VAT oraz art. 3 ?ust. 6 ustawy nowelizującej ustawę o VAT z 2010 r. Zgodnie z tym przepisem ?w przypadku nabycia samochodów osobowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi to 60 proc. kwoty podatku określonego w fakturze. W ocenie organów podatkowych ze stanu faktycznego nie wynika, aby najem pojazdów był przedmiotem działalności spółki, co wyłączałoby zastosowanie tego przepisu.
W toku postępowania stwierdzono, że głównym przedmiotem działalności spółki A jest produkcja przetworów ?z mięsa. Natomiast wynajem pojazdu miał charakter jednostkowy i dlatego zakwestionowano odliczenie. Spółka A wniosła skargę na decyzje fiskusa do WSA. Sąd I instancji oddalił skargę wyrokiem z 19 lutego 2013 r. (I SA/Gd 1426/12). WSA podkreślił, że organy słusznie zastosowały art. 3 ust. 6 ustawy nowelizującej ustawę o VAT.
Spółka A wniosła od tego wyroku skargę kasacyjną. NSA ją jednak oddalił, gdyż skarżąca nie zakwestionowała ustaleń WSA stwierdzających, że wynajem samochodów nie leży w zakresie jej działalności.
—Marek Stefan Zdziech. współpracownik zespołu zarządzania wiedzą podatkową firmy Deloitte
Michał? Malesa, konsultant, doradca podatkowy ?w warszawskim biurze Deloitte Doradztwo Podatkowe sp. z o.o.
Rozstrzygnięcie Naczelnego Sądu ?Administracyjnego dotyczy prawa ?do 100 proc. odliczenia VAT naliczonego ?z faktur dokumentujących leasing ?operacyjny samochodu w przypadku ?jego dalszego wynajmowania. Sprawa dotyczyła stanu prawnego przed wprowadzeniem istotnych zmian w zakresie ?odliczeń od samochodów osobowych, ?tj. przed 1 kwietnia 2014 r. Jednak ?z uwagi na poruszaną tematykę ?w pewnym zakresie zachowuje ona ?swoją aktualność również na gruncie zmienionych przepisów.
W komentowanej sprawie na uwagę zasługują dwa aspekty. Pierwszy ?odnosi się do braku prawa do pełnego odliczenia VAT z uwagi na cel (zamiar), ?w jakim został wynajęty samochód. W toku postępowania stwierdzono, bazując ?na numerze identyfikacyjnym REGON ?i zgłoszeniu identyfikacyjnym NIP-2, ?że głównym przedmiotem działalności leasingobiorcy (spółki skarżącej) jest produkcja przetworów z mięsa, z podrobów mięsnych i krwi. Wynajem samochodów ?jako przedmiot działalności spółki został zgłoszony jedynie w KRS spółki. W toku postępowania podatkowego organy podatkowe uznały, że najem miał charakter jednostkowy, a samochód został przez skarżącą przyjęty do użytkowania na podstawie umowy leasingu wyłącznie ?z uwagi na chęć wsparcia jej kontrahenta (podmiotu powiązanego). Na taką konkluzję mogło mieć wpływ m.in. to, że po zakończeniu obowiązywania umowy podnajmu ?z kontrahentem spółka nie podjęła żadnych czynności mających na celu wynajmowanie samochodu innym podmiotom. Organ uznał, że ponieważ najem nie miał charakteru zorganizowanego i ciągłego, to nie można uznać, że spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie najmu.
W komentowanej sprawie pojawia się również wątek wykładni decyzji wykonawczej Rady z 27 września 2010 r. upoważniającej Rzeczpospolitą Polską do wprowadzenia szczególnego środka stanowiącego odstępstwo od art. 26 ust. 1 lit. a i art. 168 dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Wątek ten został podniesiony ?przez organy podatkowe. W artykule 2 decyzji wskazano, że ograniczenie ?prawa do odliczenia VAT nie ma zastosowania do pojazdów zakupionych w celu odsprzedaży, wynajmu lub leasingu. Tymczasem wynajmowany przez ?skarżącą samochód nie był przez ?nią nabyty, ale przyjęty w użytkowanie na podstawie umowy leasingu operacyjnego, który stanowi usługę, a nie wydanie towaru. NSA wskazał, że spółka była usługobiorcą umowy leasingu, użytkując samochód ?za pośrednictwem osób trzecich (wynajmującego) i pobierając pożytki w postaci czynszu z podnajmu.
Komentowany wyrok ma z pewnością znaczenie dla podatników, którzy tak jak skarżąca podnajmują samochody stanowiące przedmiot umowy leasingu, zwłaszcza ?w sytuacji, gdy stroną podnajmu ?jest podmiot powiązany.