Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. A zatem – skoro nabyty nawóz zostanie pośrednio wykorzystany do wykonywania czynności opodatkowanych (tj. dostaw zboża) – przysługuje prawo ?do odliczenia podatku naliczonego z otrzymanej faktury.
Prawo to najprawdopodobniej powstało w II kwartale ?2014 r., bo w nim spełnione zostały dwa podstawowe warunki prawa do odliczenia (zob. art. 86 ust. 10 w zw. z art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy o VAT). W tym bowiem kwartale powstał zapewne obowiązek podatkowy z tytułu dostawy nawozu. Zgodnie ?z art. 19a ust. 1 ustawy o VAT obowiązek podatkowy z tytułu dostaw towarów powstaje co do zasady z chwilą ich ?dokonania, a więc najczęściej z chwilą wydania towarów. ?W II kwartale wystawiona została faktura dokumentująca dostawę zboża.
Warto podkreślić, że w tej sytuacji nie ma znaczenia fakt, że termin płatności przedmiotowej faktury upłynie 30 września 2014 r. Termin płatności, jak również opłacenie faktury nie wpływają bowiem co do zasady na moment powstania prawa do odliczenia.
Wyjątek dotyczy zakupów towarów dokonywanych przez małych podatników rozliczających VAT metodą kasową ?(art. 86 ust. 10e ustawy o VAT), oraz zakupów dokonywanych od małych podatników rozliczających VAT metodą kasową (obowiązek podatkowy powstaje u nich dopiero z chwilą opłacenia faktury, a warunkiem powstania prawa do odliczenia jest, między innymi, właśnie powstanie obowiązku podatkowego u sprzedawcy – zob. art. 86 ust. 10 w zw. z art. 21 ust. 1 ustawy o VAT). W tych przypadkach warunkiem powstania prawa do odliczenia jest opłacenie faktury .
Gdyby zatem czytelniczka rozliczała VAT metodą kasową lub VAT tą metodą rozliczał sprzedawca nawozu ?– świadczyłby o tym dopisek „metoda kasowa" na otrzymanej fakturze – prawo do odliczenia podatku naliczonego ?z przedmiotowej faktury powstałby dopiero w kwartale, ?w którym zostałaby opłacona. A zatem w III kwartale 2014 r. ?Z treści pytania nie wynika jednak, aby miała miejsce jedna ?z tych sytuacji, czyli prawo do odliczenia w opisanej sytuacji powstało najprawdopodobniej w II kwartale 2014 r.
Należy też zauważyć, że deklaracja za okres rozliczeniowy powstania prawa do odliczenia najczęściej nie jest jedyną deklaracją VAT, w której podatnicy mogą korzystać z prawa do odliczenia. Na podstawie art. 86 ust. 11 ustawy o VAT możliwe jest również odliczanie w deklaracji VAT za jeden ?z dwóch okresów rozliczeniowych następujących po okresie rozliczeniowym powstania prawa do odliczenia. A zatem jeżeli podatek nie został odliczony w II kwartale 2014 r., to odliczenie można rozliczyć za III lub IV kwartał 2014 r. Jeśli te deklaracje VAT-7K zostały już złożone, można jeszcze skorygować deklarację VAT-7K za II kwartał 2014 r. (zob. ?art. 86 ust. 13 ustawy o VAT).
—Tomasz Krywan, doradca podatkowy