Tak wynika z interpretacji dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy (nr ITPB1/415-697/14/AK).

Z pytaniem zwróciła się do niego podatniczka prowadząca działalność gospodarczą – salon fryzjerski. Od dochodów firmowych odprowadza PIT na zasadach ogólnych i prowadzi podatkową książkę przychodów i rozchodów. Salon prowadzi w lokalu należącym do męża, z którym wiąże ją wspólność majątkowa.

Lokal wchodzi w skład majątku odrębnego męża. Żona na podstawie umowy użyczenia ma prawo do nieodpłatnego używania całego lokalu. Jest jednak zobowiązana do ponoszenia kosztów utrzymania nieruchomości, w tym m.in. podatku od nieruchomości, czynszu i innych mediów. W dowodach wpłaty za podatek i media widnieje imię i nazwisko męża, gdyż jest on właścicielem lokalu.

Pytanie dotyczyło możliwości zaliczenia tych wydatków do firmowych kosztów. Zdaniem podatniczki może ona ująć w kosztach wydatki związane ?z bieżącym utrzymaniem lokalu, którym dysponuje na podstawie umowy użyczenia. Jest to zgodne z podstawową regułą przepisów o PIT, według której kosztami podatkowymi są wszelkie koszty poniesione w celu uzyskania przychodu albo zabezpieczenia lub zachowania źródła przychodu, z wyjątkiem kosztów wyraźnie wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT. Podatniczka powołała się dodatkowo na regulacje kodeksu cywilnego dotyczące umowy użyczenia. Zgodnie z art. 713 zdanie pierwsze kodeksu biorący do używania ponosi zwykłe koszty utrzymania rzeczy użyczonej.

– W tym przypadku zwykłym kosztem utrzymania rzeczy użyczonej (lokalu) jest właśnie podatek od nieruchomości i koszty mediów. Ponoszone koszty mają związek z przychodami osiąganymi w ramach działalności gospodarczej – twierdziła podatniczka.

Izba skarbowa zgodziła się z tym poglądem.

– Zgodnie z kodeksem cywilnym używającego obciążają zwykłe koszty używania rzeczy oraz utrzymania jej w stanie niepogorszonym. Można go obciążyć obowiązkiem regulowania określonych należności, np. za czynsz, podatek od nieruchomości, za zużycie wody, energii, gazu lub drobnych remontów – potwierdziła izba.

– Podatek od nieruchomości, czynsz i koszty mediów opłacane przez wnioskodawczynię z tytułu używania użyczonej od męża nieruchomości wykorzystywanej na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej stanowią koszt uzyskania przychodu. Ponoszenie tego wydatku związane jest bowiem ?z posiadaniem i wykorzystywaniem na potrzeby tej działalności nieruchomości, na której mieści się prowadzony przez wnioskodawczynię salon fryzjerski ?– uzasadnił organ.