Żaden przepis obowiązującej od 1 kwietnia nowelizacji ustawy o VAT nie wyłącza możliwości odpisania podatku od leasingowanych aut, nawet jeśli wcześniej został wyczerpany limit odliczenia. Taką tezę postawiliśmy w „Rz" z 17 kwietnia. Skarbówka potwierdza ją już w interpretacjach.
– Przed zmianą przepisów przedsiębiorcy użytkujący samochody osobowe na podstawie umowy leasingu mogli odliczyć z rat tylko 6 tys. zł VAT (60 proc. z faktury). Wielu z nich konsumowało cały limit już po uiszczeniu pierwszej raty (przeważnie jest ona wyższa od pozostałych) – mówi Piotr Kwaśny, doradca podatkowy, menedżer w kancelarii ASB Tax. – Od 1 kwietnia obowiązują nowe zasady rozliczenia. Ustawodawca nie wprowadził jednak w tej kwestii żadnych przepisów przejściowych, co oznacza, że z każdej raty można odliczać 50 proc. VAT, mimo wcześniejszego wykorzystania limitu – uważa.
Skarbówka korzystnie
Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy (nr ITPP2/443-504/14/KT). Wystąpiła o nią spółka działająca w branży telekomunikacyjnej. W zeszłym roku wzięła w leasing samochód osobowy i wykorzystała od razu cały limit odliczenia. Po zmianie przepisów chciałaby odliczać 50 proc. z rat. Fiskus przyznał, że jest to możliwe.
Piotr Kwaśny dodaje, że przedsiębiorcy leasingujący auta osobowe zyskali na możliwości ponownego odliczenia od rat, stracili natomiast na innych wydatkach. Teraz z faktur za wymianę opon, mycie czy serwis wolno im odliczyć tylko połowę VAT, a przed zmianami mogli odpisać cały. Jeśli zaś chodzi o wydatki na paliwo, także mają prawo do połowicznego odliczenia (wcześniej go nie było), ale dopiero od 1 lipca 2015 r.
100 proc. ?dla odważnych
Oczywiście przedsiębiorca leasingujący osobowe auto może też odliczyć 100 proc. VAT od wydatków z nim związanych, ale tylko wówczas, gdy spełni rygorystyczne warunki. Przede wszystkim samochód musi być używany wyłącznie do celów działalności gospodarczej. Firmy, które podejmą ryzyko pełnego odliczenia, muszą złożyć w urzędzie specjalną informację o sposobie wykorzystywania pojazdu (VAT-26) i prowadzić ewidencję jego przebiegu. Powinny się w niej znaleźć m.in. opis trasy, cel wyjazdu, stan licznika, liczba przejechanych kilometrów.
– Wiele firm nie zdecydowało się na pełne odliczenie, obawiając się biurokratycznych obowiązków i sporów z fiskusem. Pogodziły się z 50-proc. odpisem – mówi Piotr Kwaśny.
masz pytanie, wyślij e-mail do autora
Nieodliczony VAT do kosztów
Firma, która wykorzystuje auto osobowe na podstawie umowy leasingu operacyjnego, może rozliczać w kosztach uzyskania przychodów wydatki na jego używanie (zakup paliwa, opon i innych części, naprawy i przeglądy techniczne). Nie musi prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu ani wyliczać limitu kilometrówki, tak jak w wypadku najmu. Do kosztów zalicza też oczywiście raty. Czy tak samo będzie z nieodliczonym VAT (jeśli nie zdecydowała się pełne odliczenie)? Minister finansów potwierdza, że także może być kosztem uzyskania przychodów (odpowiedź na interpelację poselską nr 26203/2014).
Rozliczenie wygląda więc tak:
- raty – odliczamy 50 proc. VAT, reszta VAT do kosztów,
- paliwo – cały VAT do kosztów,
- ?inne wydatki (myjnia, serwis) – odliczamy 50 proc. VAT, reszta VAT do kosztów.ss