Osoby przebywające w miejscowościach znanych z korzystnych właściwości klimatycznych, walorów krajobrazowych oraz turystycznych ?i wypoczynkowych są obciążane opłatą miejscową, popularnie zwaną taksą klimatyczną. Zgodnie z przepisami ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (art. 17 ust. 1 ) nakładana jest ona na osoby fizyczne przebywające dłużej niż dobę na takim obszarze, jeżeli cel pobytu ma charakter wypoczynkowy, turystyczny bądź szkoleniowy. Opłata miejscowa nie obciąża budżetu przedsiębiorcy, jednak na osoby oferujące usługi hotelarskie, wynajmu kwater bądź prowadzące ośrodki wczasowe nakładany jest obowiązek poboru tej daniny. Rady gmin ?w drodze uchwały mogą bowiem zarządzić pobór opłaty miejscowej w drodze inkasa oraz określić zobowiązanych inkasentów.

Przedsiębiorcy inkasenci mogą mieć wątpliwości, czy powinni ewidencjonować opłatę miejscową za pomocą kasy rejestrującej, w sytuacji gdy  pobierają tę daninę od turysty wraz z należnością za pobyt (opłata zostaje doliczona do rachunku klienta ). Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy realizujący sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.  Obowiązek ewidencjonowania odnosi się niewątpliwie do sprzedaży podatnika dokonywanej na rzecz wskazanych w przepisie osób. Natomiast pobór opłaty miejscowej nie może być uznany za sprzedaż podatnika. Ma on bowiem charakter obowiązku publicznoprawnego, nałożonego przepisami prawa na podmiot (inkasenta). Co więcej, opłata miejscowa – podobnie jak inne opłaty wynikające ?z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych – pozostaje poza systemem ustawy o VAT. Tym samym nie ma podstaw do uznania poboru opłaty miejscowej za sprzedaż podatnika, ?a w efekcie również obowiązku jej ewidencjonowania na kasie fiskalnej. Zatem opłata miejscowa jako obciążenie publicznoprawne, którego obowiązek poboru został nałożony na podatnika VAT (przedsiębiorcę), nie podlega ewidencjonowaniu przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Także wtedy, gdy jest pobierana wraz z należnością za usługi świadczone przez właściciela pensjonatu czy hotelu.  Pogląd taki potwierdzają interpretacje organów podatkowych (por. interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy ?z 7 maja 2013 r., ITPP1/443-125/13/AJ).

Wiemy już, że obowiązku nie ma, ale czy dopuszczalne jest dobrowolne ewidencjonowanie na kasie opłaty miejscowej? W takim przypadku urządzenie rejestrujące wykorzystywane jest niejako dodatkowo dla potrzeb ewidencjonowania omawianej należności gminy. Organy podatkowe dopuszczają możliwość dobrowolnego ewidencjonowania opłaty miejscowej za pomocą kasy, przy czym stawiają warunek prowadzenia ewidencji księgowych w sposób jednoznacznie pozwalający na  prawidłowe ustalenie faktycznego przebiegu transakcji podlegających VAT bądź zwolnionych od tego podatku. W  przywołanej interpretacji Izby Skarbowej w Bydgoszczy organ uznał za dopuszczalne zaprogramowanie kasy rejestrującej w sposób, który  ?– zgodnie z regulacjami rozporządzenia ministra finansów ?z 15 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących – przyporządkowuje odrębną pozycję (literę) wyłącznie dla poboru opłaty miejscowej przy jednoczesnym prawidłowym przyporządkowaniu stawek podatku dla wszystkich pozostałych czynności wykonywanych przez podatnika. Takie zaprogramowanie kasy powinno zostać udokumentowane odpowiednim wpisem w książce serwisowej kasy rejestrującej.

Marek Piotrowski doradca podatkowy