Można się zgodzić ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów w zakresie stosowania cen rynkowych wynajmu i ewentualnego zastosowania art. 32 ustawy o VAT. Przepis ten dotyczy możliwości określenia przez organ podatkowy podstawy opodatkowania zgodnie z wartością rynkową >patrz ramka, w przypadku gdy:
Oszacowanie wartości sprzedaży może mieć miejsce, jeżeli okaże się, że związek ten miał wpływ na ustalenie wynagrodzenia z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług.
Wobec tego, aby uniknąć ewentualnego postępowania urzędu skarbowego związanego z szacowaniem sprzedaży, wynagrodzenie z tytułu użytkowania samochodu przez pracownika musi pokrywać co najmniej koszty związane ?z używaniem auta oraz ewentualnie przynosić jakiś zysk firmie. Bezpiecznym rozwiązaniem byłaby opłata ustalona na poziomie cen za najem samochodów, z uwzględnieniem jednak tego, że samochód będzie używany przez pracownika przez część doby (tzn. poza godzinami pracy).
Kwota taka jak dla niezależnego dostawcy
Wartość rynkowa to całkowita kwota, jaką – w celu ?uzyskania w danym momencie danych towarów ?lub usług – nabywca lub usługobiorca na takim samym etapie sprzedaży jak ten, na którym realizowana jest dostawa towarów lub świadczenie usług, musiałby ?w warunkach uczciwej konkurencji zapłacić niezależnemu dostawcy lub usługodawcy na terytorium kraju. Gdy ?nie można ustalić porównywalnej dostawy towarów ?lub świadczenia usług, przez wartość rynkową ?rozumie się:
a) w odniesieniu do towarów – kwotę nie mniejszą ?niż cena nabycia towarów lub towarów podobnych, ?a w przypadku braku ceny nabycia – koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy,
b) w odniesieniu do usług – kwotę nie mniejszą ?niż całkowity koszt poniesiony przez podatnika ?na wykonanie tych usług.