Rz: Jak opodatkowana jest sprzedaż nieruchomości wykorzystywanych w firmie?

Grzegorz Grochowina:

Należna z tego typu transakcji kwota jest zaliczana do przychodu z działalności gospodarczej, jeśli nieruchomość była wpisana do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych ?i prawnych.

Nie dotyczy to sprzedaży nieruchomości mieszkalnych, tj. np. budynku lub mieszkania i związanego z nimi udziału w gruncie. Sprzedaż tych nieruchomości, nawet jeśli były wykorzystywane ?na potrzeby związane ?z działalnością gospodarczą, jest odrębnym źródłem przychodu, opodatkowanym na innych zasadach. Przede wszystkim możliwe jest uniknięcie podatku od takiej transakcji, jeśli pieniądze uzyskane ze sprzedaży podatnik wyda w trakcie dwóch kolejnych pełnych lat kalendarzowych po sprzedaży na zakup kolejnego mieszkania, domu lub działki budowlanej.

Czy po likwidacji działalności gospodarczej nieruchomości dotychczas wykorzystywane ?do jej prowadzenia można sprzedać jako majątek prywatny?

Sprzedaż majątku ?po likwidacji działalności gospodarczej w okresie ?do sześciu lat, liczonych ?od miesiąca następującego ?po miesiącu likwidacji tej działalności, powoduje powstanie przychodu ?z działalności gospodarczej. Firmowy przychód, a więc ?i obowiązek rozliczenia podatku z działalności gospodarczej, może więc powstać po latach od zamknięcia biznesu.

Jak na powyższe wpływa rozliczanie w kosztach odpisów amortyzacyjnych od nieruchomości?

Można powiedzieć, że obowiązek rozpoznania przychodu ze sprzedaży nieruchomości wykorzystywanych w firmie, nawet po jej zamknięciu, wynika właśnie ?z tego, że przedsiębiorca rozliczał wartość tej nieruchomości w kosztach.

Ustawa o PIT przewiduje, ?że przychodem z działalności gospodarczej jest m.in. sprzedaż środków trwałych, ?a więc też nieruchomości ujętych w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Od lat trwa spór podatników ?z urzędami skarbowymi ?o opodatkowanie sprzedaży środków trwałych, których wartości przedsiębiorca nie rozliczał w kosztach właśnie ?z powodu braku ich wpisu do firmowej ewidencji. Fiskus twierdził, że chociaż przepis wyraźnie mówi, że przychód powstaje w wyniku sprzedaży nieruchomości wpisanych do ewidencji, zbycie nieruchomości do niej niewpisanych też skutkuje powstaniem przychodu. Organy podatkowe twierdziły, że ujęcie ?w ewidencji nieruchomości jest obowiązkiem podatnika, ?a jeśli przedsiębiorca się ?z niego nie wywiązał, nie może z tego powodu wywodzić korzystnych dla siebie skutków prawnych.

Naczelny Sąd Administracyjny wydał w lutym uchwałę w składzie siedmiu sędziów, uznając, że odpłatne zbycie nieruchomości wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą, które nie były ujęte w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie jest przychodem z działalności gospodarczej (sygn. II FPS 8/13).

Nie oznacza to jednak, ?że organy podatkowe będą respektowały to stanowisko ?w każdej sytuacji. Już po uchwale Izba Skarbowa ?w Poznaniu stwierdziła, że przesądzające jest faktyczne wykorzystywanie nieruchomości w firmie, a nie jej ujęcie w ewidencji.

Podatnik pytał o rozliczenie PIT od sprzedaży budynków firmowych i gruntu, na którym się znajdują. Zaznaczył, że tylko wybudowane przez niego budynki związane z prowadzoną działalnością były ujęte ?w ewidencji środków trwałych. Organ natomiast odpowiedział, że pomimo uwzględnienia ?w cenie sprzedaży odrębnie kwoty za grunt i budynki PIT ?z działalności gospodarczej trzeba rozliczyć od całej ceny. Uzasadnił, że na gruncie znajdują się budynki wykorzystywane w firmie, więc i sam grunt był używany w działalności gospodarczej. Niewpisanie go do ewidencji nie ma, jak uznał organ, znaczenia (nr interpretacji: ILPB1/415-?-237/14-2/AG).