Sprzedaż gruntów z drobnymi nawet budowlami bywa różnie traktowana przez organy skarbowe. Zasadniczą sprawą jest tu opodatkowanie VAT lub podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).
Jeśli pojawia się VAT, a stronami transakcji są przedsiębiorcy, co do zasady mogą ten podatek odzyskać. Gorzej, gdy sprzedaż jest zwolniona z VAT, ponieważ wtedy trzeba zapłacić 2-proc. PCC. Nie da się go odzyskać, a przy sprzedaży nieruchomości jest on spory.
Najnowsza interpretacja przepisów podatkowych w tej sprawie dotyczy sprzedaży gruntu, na który właściciel otrzymał decyzję o warunkach zabudowy. Wydał ją 6 maja 2014 r. dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy (ITPP2/443-211/14/PS). Odniósł się do art. 43 ust. 1 pkt 9 oraz art. 2 pkt 33 ustawy o VAT. Według tych przepisów VAT płaci się w sytuacji, gdy nieruchomość jest terenem budowlanym. Taki charakter wynika z planu zagospodarowania przestrzennego, a gdy go nie ma – z decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
W tym przypadku sprzedaż ma nastąpić po otrzymaniu takiej decyzji. Uznano zatem, że taka transakcja będzie podlegała VAT. Nie miało przy tym znaczenia, że na nieruchomości znajdują się urządzenia placu zabaw, a także wypełnione piaskiem mury starego basenu. Te ostatnie są – jak zauważyła wnioskująca spółka – największą w regionie piaskownicą dla dzieci.
Taka korzystna interpretacja nie jest jednak regułą. Zdarza się bowiem, że gdy na nieruchomości znajdują się budowle (a zalicza się do nich baseny czy place zabaw), to organy skarbowe uznają, że ich sprzedaż jest zwolniona z VAT. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy wartość tych budowli nie ma znaczenia dla transakcji sprzedaży gruntu. Niektóre organy skarbowe na podstawie 29 ust. 5 ustawy o VAT dochodzą do wniosku, że w przypadku, gdy takie budowle są trwale związane z gruntem, nie traktuje się odrębnie wartości gruntu i budowli. O zwolnieniu z VAT przesądza np. nieponoszenie wydatków na ulepszenie tych budowli według art. ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.