Ministerstwo Finansów chce odformalizować rozliczenia VAT dla niektórych przedsiębiorców używających samochodów. Chodzi tu o pojazdy, które ze względu na konstrukcję i przeznaczenie mniej nadają się do użytku prywatnego niż do biznesu.

Obowiązujące od 1 kwietnia tego roku zasady płacenia VAT od pojazdów używanych w działalności gospodarczej pozwalają na pełne odliczenie podatku od zakupu czy leasingu pojazdów, ale pod warunkiem prowadzenia szczegółowej ewidencji ich przebiegu. Ma ona udowadniać, że pojazd jest używany wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej.

Ministerialny projekt rozporządzenia wyłącza z obowiązku prowadzenia takiej ewidencji przedsiębiorców, którzy użytkują trzy kategorie pojazdów. Są to pojazdy pomocy drogowej, które mają nadwozie przeznaczone konstrukcyjnie do przewozu takich pojazdów (popularnie zwane lawetami).

Ułatwienie dla przedsiębiorców użytkujących lawety jest zupełną nowością w projekcie.

Druga kategoria to pojazdy pogrzebowe, ale tylko w przypadku przedsiębiorstw prowadzących usługi pogrzebowe. Ewidencji nie trzeba będzie prowadzić także dla bankowozów typu A i B, jeżeli przedsiębiorca prowadzi działalność polegającą na przewozie wartości pieniężnych.

Reklama
Reklama

Zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji dla karawanów i bankowozów już przewidziano w rozporządzeniu ministra finansów z 27 marca 2014 r. (DzU z 28 marca, poz. 407).

Dotyczy ono jednak tylko pojazdów z jednym rzędem siedzeń albo takich, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 3 tony. Innymi słowy, z ułatwień nie mogą korzystać przedsiębiorcy użytkujący samochody bliższe zwykłym osobówkom, które jednak są pojazdami specjalnymi według odpowiednich dokumentów wydanych na podstawie przepisów o ruchu drogowym.

Zmienić to ma projektowane rozporządzenie. Ministerstwo Finansów planuje, że wejdzie ono w życie już 1 czerwca tego roku.

etap legislacyjny uzgodnienia międzyresortowe