Pewien przedsiębiorca, będący czynnym podatnikiem VAT wykupił wraz z małżonką mieszkanie w nowo wybudowanym budynku. Do kupionego lokalu przeniósł siedzibę swojej firmy. Następnie do mieszkania dokupił na zasadzie wspólności ustawowej małżeńskiej miejsce postojowe znajdujące się w hali garażowej.

Miejsce to wykupił, aby zapewnić miejsca klientom przyjeżdżającym w sprawach biznesowych, jak również ma ono ułatwić dowóz i przetrzymywanie sprzętu i materiałów przeznaczonych do wykonywania zleconych prac. Przedsiębiorca poinformował dodatkowo, że posiada również samochód osobowy, który wykorzystuje w prowadzonej działalności gospodarczej.

W związku z zaistniałą sytuacją przedsiębiorca zwrócił się do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z trzema pytaniami:

Zdaniem przedsiębiorcy, wydatek poniesiony na nabycie miejsca postojowego stanowi koszt uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej. Za podstawę prawną podał  art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów z poszczególnych źródeł są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Ponadto w opinii mężczyzny wydatek poniesiony na nabycie miejsca postojowego należy uznać za wartość początkową, podlegającą amortyzacji, bowiem zgodnie z art. 22a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budynki i budowie oraz lokale będące odrębną własnością o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze.

Przedsiębiorca stwierdził także, iż naliczane opłaty eksploatacyjne za miejsce postojowe stanowią koszty uzyskania przychodu zgodnie z art. 22 ust. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z 1 kwietnia 2014 r. (ITPB1/415-11/14/PSZ) stwierdził, iż co prawda wydatki poniesione na zakup miejsca postojowego, wykorzystywanego w działalności gospodarczej nie mogą być zaliczone bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów, jednak miejsce postojowe – udział w lokalu niemieszkalnym może stanowić środek trwały. – Kosztami uzyskania przychodów będą więc odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości początkowej tego lokalu – wskazał organ podatkowy, dodając, iż odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od momentu ujęcia środka trwałego w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Odnosząc się do możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów naliczanego czynszu za miejsce postojowe, dyrektor wskazał, iż zastosowanie będzie tu miała generalna zasada określona w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. - Poniesione wydatki można zaliczyć w całości do kosztów poniesionych w celu osiągnięcia przychodów z wykonywanej przez Pana działalności, jeżeli faktycznie dotyczyć będą prowadzonej przez działalności gospodarczej i poniesione zostaną wyłącznie w celu uzyskania przychodów z tego źródła – wyjaśniono w interpretacji.