Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki, przedstawił projekt rekomendacji do nowej ordynacji podatkowej. Gdzie? Na swoim blogu.

„Chcemy likwidować zbędne obciążenia administracyjne oraz wspierać przedsiębiorców w ich działaniu" – zapewnia w swoim wpisie Piechociński.

A co proponuje? Przede wszystkim wprowadzenie tzw. karty rzetelnego podatnika.

Dawałaby ona m.in. pewność braku kontroli w ustalonym okresie, gwarancję terminowego zwrotu VAT, brak sankcji karnoskarbowych, a także ulgi w odsetkach od zaległości podatkowych, np. w postaci obniżonego oprocentowania.

Ministerstwo rekomenduje ponadto zapisanie zasady, że ciężar dowodu spoczywa na organach podatkowych, oraz uporządkowanie regulacji dotyczących przedawnienia.

Dobry kierunek

Eksperci podatkowi propozycje oceniają dobrze. Za mniej realne uznają jednak szanse wprowadzenia w życie niektórych z nich.

– Nie są to rozwiązania przełomowe. Ale ich zaletą jest to, że ministerstwo nie chce robić rewolucji – uważa Mariusz Marecki, doradca podatkowy z PwC.

Pomysły MG z aprobatą przyjmuje też Michał Roszkowski, radca prawny, doradca podatkowy, partner w Accreo.

– Pozytywnie oceniam zwłaszcza propozycję karty rzetelnego podatnika. Dzięki temu podmioty, które wywiązują się ze swoich zobowiązań, mogłyby liczyć na udogodnienia w kontaktach z organami podatkowymi, a także dodatkowe gwarancje związane z weryfikacją ich rozliczeń – podkreśla ekspert.

Irena Ożóg, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii Ożóg i Wspólnicy, ekspert podatkowy BCC, która brała udział w pracach resortu gospodarki, zwraca uwagę, że zaproponowane zmiany pozwolą ucywilizować stosunki między fiskusem a podatnikami. Jej zdaniem dotychczasowe propozycje, których autorem jest Ministerstwo Finansów, nie załatwiają palących problemów. Zaostrzają tylko dotychczasowe regulacje, które uderzają w uczciwych podatników. – Inicjatywa MG zamyka drogę oszustom i wprowadza rozwiązania premiujące uczciwych podatników – podkreśla Irena Ożóg.

Nowa jakość

Zdaniem naszych rozmówców nową jakość do procedury podatkowej może wnieść zwłaszcza wprowadzenie zasady rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika (in dubio pro tributario).

W ocenie Mariusza Mareckiego ta propozycja może się jednak spotkać się ze szczególnie silnym oporem resortu finansów. Tarcia mogą się też pojawić w związku z innymi pomysłami, np. przerzucenia na skarbówkę ciężaru dowodu w postępowaniu podatkowym.

– Ufam, że propozycje rekomendowane przez Ministerstwo Gospodarki uda się jednak zrealizować – podkreśla Irena Ożóg.

OPINIA dla Rz

Mariusz ?Haładyj - wiceminister gospodarki

Nie pracujemy nad projektem konkurencyjnym. Nasze plany konsultowaliśmy z resortem finansów, z którym ściśle współpracujemy. Jest to wkład do dyskusji o przyszłym kształcie nowej ordynacji podatkowej, także w związku z trwającym przeglądem ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Chcielibyśmy pogodzić dwie wartości: sprawność i szczelność systemu podatkowego oraz ochronę interesu rzetelnego podatnika. Proponujemy poddać ?pod dyskusję m.in. rozwiązanie, zgodnie z którym w procedurze podatkowej mogłaby się znaleźć instytucja karty rzetelnego podatnika. Ma ona premiować uczciwych. Propozycje powstały ?we współpracy z organizacjami przedsiębiorców. Do 15 maja czekamy na kolejne uwagi.