Czy otwierając drugi sklep ?w ramach prowadzonej przeze mnie działalności, muszę zakładać kolejną pkpir?
– pyta czytelnik.
Przedsiębiorcy, którzy otwierają przynajmniej dwa punkty sprzedaży, tj. sklepy, hurtownie, kioski lub punkty usługowe, albo rozszerzają swoją działalność poprzez otwarcie drugiego i kolejnego miejsca prowadzenia działalności, prowadzą tzw. przedsiębiorstwo wielozakładowe. W takiej sytuacji przedsiębiorca ma możliwość wyboru, w jaki sposób będzie prowadził podatkową księgę przychodów i rozchodów. Zgodnie z § 9 ust. 2 rozporządzenia ministra finansów ?z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów księga oraz dowody, na podstawie których dokonywane są zapisy, muszą znajdować się na stałe w miejscu wykonywania działalności lub w miejscu wskazanym przez podatnika jako jego siedziba. W przypadku prowadzenia przedsiębiorstwa wielozakładowego księgi muszą znajdować się w każdym zakładzie.
Jednak § 9 ust. 3 rozporządzenia daje możliwość prowadzenia przez podatnika jednej księgi w miejscu wskazanym jako jego siedziba, pod warunkiem że w poszczególnych zakładach jest prowadzona co najmniej ewidencja sprzedaży.
Jeśli podatnik zleci prowadzenie ksiąg biuru rachunkowemu, wówczas ma obowiązek zawiadomienia o tym naczelnika urzędu skarbowego. W zawiadomieniu przedsiębiorca powinien wskazać nazwę i adres biura rachunkowego, miejsce (adres) prowadzenia oraz przechowywania księgi i dowodów związanych z jej prowadzeniem.
Z praktyki
W praktyce podatnik, który prowadzi wielozakładowe przedsiębiorstwo, przeważnie zleca prowadzenie ksiąg biuru rachunkowemu. Wówczas w siedzibie biura prowadzona jest jedna podatkowa księga przychodów i rozchodów dla wszystkich punktów.
Jeżeli podatnik zdecyduje się na prowadzenie rozliczeń księgowych we własnym zakresie, to ma możliwość wyboru prowadzenia jednej księgi w swojej głównej siedzibie lub założenia odrębnej księgi dla każdego oddziału. W przypadku wyboru tej drugiej opcji na koniec każdego okresu rozliczeniowego (miesiąca lub kwartału) w celu prawidłowego ustalenia wyniku należy podsumować ze wszystkich prowadzonych ksiąg odpowiednie kolumny pkpir, tj. przychody i koszty. Następnie trzeba wyliczyć należny podatek dochodowy od dochodu uzyskanego przez wszystkie punkty sprzedaży.
Zgłoszenie przez CEIDG-1
Zgłoszenie o miejscu prowadzenia pkpir (siedziba firmy bądź biuro rachunkowe) następuje na podstawie wniosku CEIDG-1. Właściwe dane należy wpisać w kolumnie „Adres miejsca przechowywania dokumentacji rachunkowej". We wniosku należy także wskazać wszystkie punkty prowadzenia oddziałów przedsiębiorcy. W kolumnie „Dodatkowe miejsca prowadzenia działalności" trzeba podać m.in. nazwę sklepu, adres, opis nietypowego miejsca.
Zdaniem autora:
Rafał ?Koc, właściciel firmy ?świadczącej usługi księgowe
Z praktyki wynika, że w przypadku przedsiębiorcy, którego działalność obejmuje kilka sklepów czy punktów gastronomicznych, łatwiejsze jest prowadzenie dla nich jednej podatkowej księgi. Należy jednak wtedy rzetelnie opisywać faktury i inne dowody księgowe, z których będzie jasno wynikało, do którego punktu zakupy (np. towary handlowe) zostały przypisane. Wówczas na koniec roku dużo sprawniej będzie można sporządzić remanent. Dla spełnienia warunku prowadzenia ewidencji sprzedaży dla każdego „zakładu" wystarczające są np. wydruki miesięcznych raportów fiskalnych z kas rejestrujących.
Dodatkowo w każdym oddziale/sklepie należy ustalić indywidualną numerację wystawianych faktur sprzedaży (np. w sklepie 1 schemat numeracji faktur to: numer/miesiąc/rok/sk1, w sklepie 2: numer/miesiąc/rok/sk2 itd). W tym przypadku przedsiębiorca, w razie kontroli skarbowej, może w sposób przejrzysty i prawidłowy przedstawić przychód przypadający na dany punkt.
Warto zadbać o organizację dokumentacji