Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi nie zgodził się z przedsiębiorcą, który chciał na bieżąco pomniejszyć przychód o koszt prac rozbiórkowych starego komina, stojącego na działce, na której budował nowe obiekty (nr interpretacji: IPTPB1/415-737/?13-2/AG).

Wniosek o wydanie interpretacji złożył wspólnik spółki komandytowej władającej gruntem zabudowanym budynkami i budowlami, w tym wysokim kominem. Na położonej ?w centrum miasta nieruchomości spółka planowała zbudowanie kompleksu składającego się m.in. z hotelu, restauracji ?i obiektów sportowych. Komin, ze względu na zły stan techniczny i całkowitą bezużyteczność, już od chwili zakupu gruntu nie przedstawiał żadnej wartości.

Spółka podjęła więc decyzję o jego wyburzeniu. Z powodu rozmiaru i umiejscowienia obiektu rozbiórka trwała wiele miesięcy. W jej trakcie spółka podjęła decyzję, że w miejscu po wyburzonym kominie powstanie parking. Budowa rozpoczęła się wraz z zakończeniem prac rozbiórkowych.

Wspólnik zapytał, czy koszt wyburzenia komina, w tym koszt wywozu gruzu oraz koszt firmy rozbiórkowej, będą kosztem uzyskania przychodów w momencie poniesienia. Uznał on, że może rozliczyć koszt w ten sposób. Tłumaczył, ?że utrzymanie i obowiązkowa renowacja komina generowałaby dodatkowe koszty, do których pokrycia zobowiązana byłaby spółka. Ponadto budowa parkingu nie była głównym powodem rozbiórki komina, a powierzchnia parkingu będzie zdecydowanie większa niż powierzchnia nasady tego komina.

Izba skarbowa stwierdziła, że koszt rozbiórki komina będzie można rozliczyć jedynie w formie odpisów amortyzacyjnych wartości parkingu.

– Stosownie do art. 22g ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT w przypadku wytworzenia środka trwałego we własnym zakresie jego wartość początkową ustala się według kosztu wytworzenia.

Za koszt wytworzenia, na podstawie art. 22g ust. 4 ustawy ?o PIT uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych.

– Użyte wyżej sformułowanie „inne koszty" jest katalogiem otwartym, do którego zaliczyć można wszelkie koszty związane bezpośrednio z wytworzeniem nowego środka trwałego (...). Innymi słowy, na koszt wytworzenia środka trwałego składają się wszystkie koszty podjęte dla realizacji inwestycji, w tym na działania wstępne, przygotowujące prace rzeczowe – wyjaśnił organ.

– W takiej sytuacji koszt rozbiórki komina stanowił będzie część składową wartości początkowej nowo wytworzonego środka trwałego – uznała izba.