O tym, że piwo wylane bez udziału funkcjonariusza podlega akcyzie, przekonany jest dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu (ILPP3/443-98/13-2/TK).

Z pytaniem w tej sprawie zwrócił się do niego producent cydru i piwa. Wyjaśniał, że czasem, gdy napoje te są już nieprzydatne do spożycia, niszczy się je w składzie podatkowym.

Skład podatkowy to miejsce np. produkcji wyrobów alkoholowych, w którym towary mogą być składowane bez płacenia akcyzy, w tzw. procedurze zawieszenia jej poboru. Dopiero wywiezienie towarów ze składu podatkowego kończące tę procedurę oznacza konieczność zapłaty podatku.Dlatego zdaniem przedsiębiorcy napoje, które nie trafiają do konsumpcji, nie powinny być obciążone podatkiem konsumpcyjnym – i nie są, zgodnie z § 17 rozporządzenia ministra finansów w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego.

Przepis ten zwalnia od akcyzy wyroby, które podczas procedury zawieszenia poboru akcyzy stały się nieprzydatne do spożycia, dalszego przerobu lub zużyły się i za zgodą właściwego naczelnika urzędu celnego zostały zniszczone. Zwolnienie stosuje się pod warunkiem sporządzenia protokołu zniszczenia, który podpisują podatnik i obecny przy czynności zniszczenia przedstawiciel organu podatkowego. Problem polega na tym, że zgodnie z przepisami przedstawiciel organu nie ma obowiązku stawić się w składzie.

Tryb niszczenia alkoholi jest opisany w rozporządzeniu w sprawie kontroli niektórych wyrobów akcyzowych. Z jego § 40 wynika, że podatnik zawsze musi poinformować o planowanym niszczeniu wyrobów alkoholowych i przesłać do urzędu celnego protokół ze zniszczenia. Funkcjonariusz musi być obecny przy tej czynności, jeśli dotyczy ona alkoholu etylowego o mocy 80 proc. vol. lub większej. W przypadku słabszych alkoholi funkcjonariusz może skorzystać z zaproszenia, ale nie musi.

„Funkcjonariusze urzędu celnego nie zawsze są obecni w czasie niszczenia, mimo że zawsze są o nim zawiadamiani" – napisał podatnik.

I przytomnie wyjaśnił, że z oczywistych względów nie może mieć protokołu podpisanego przez funkcjonariuszy, jeśli nie są oni obecni przy czynnościach zniszczenia.

– Wnioskodawca nie ma prawa do stosowania zwolnienia w sytuacji, w której pomimo uprzedniego zawiadomienia funkcjonariusze celni nie przybywają i nie są obecni w czasie niszczenia piwa lub cydru – odpowiedziała mu Izba Skarbowa w Poznaniu.