Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy potwierdził, na wniosek nowej jednoosobowej firmy transportowej, prawo do odliczenia VAT od polskich zakupów służących działalności opodatkowanej w Skandynawii (nr ITPP2/443-1247/13/AK).

Kobieta rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług transportowych. Siedzibą firmy jest Polska, gdzie firma jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT.

Na potrzeby tej działalności nabyła od polskiego podatnika VAT nowy samochód ciężarowy typu TIR i nową naczepę. Transakcje te zostały udokumentowane fakturami VAT z naliczonym polskim VAT. Samochód oraz naczepa zostały zarejestrowane w Polsce. Usługi transportowe firma świadczy wyłącznie na terenie Norwegii oraz Szwecji, na rzecz norweskiego podatnika. Firma nie świadczy usług ?w Polsce, w związku z czym nie powstaje w kraju podatek należny.

Podatniczka chciała się upewnić co do prawa do odliczenia VAT ?wykazanego na fakturach dokumentujących zakup TIR-a i naczepy.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

– Odliczyć zatem można podatek naliczony, który jest związany wyłącznie z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego) – wyjaśnił organ.

W myśl art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty VAT należnego o kwotę podatku naliczonego, jeżeli nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

– Usługi transportowe nie zostały wymienione w ustawie o podatku od towarów i usług ani w przepisach wykonawczych wydanych na jej podstawie jako zwolnione od podatku. Zatem, gdyby miejscem ich świadczenia było terytorium Polski, przysługiwałoby prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług z nimi związanych – wyjaśniła izba, przesądzając, że o ile podatniczka posiada dokumenty potwierdzające związek VAT naliczonego z usługami wykonywanymi za granicą, może odzyskać podatek.