Marcin Brzezin:
Przede wszystkim bardzo mało czasu zostało na zakup auta ?z homologacją N1, popularnie nazywanego autem z kratką. Zgodnie z ustawą, która czeka już tylko na podpis prezydenta, odliczeniu będzie podlegało tylko 50 proc. VAT wykazanego na fakturze zakupowej, ?a nie 100 proc., jak dziś. Co ważne, auto trzeba odebrać do końca marca, nie wystarczy samo wystawienie faktury.
Drugim przypadkiem są auta osobowe, bez homologacji N1. Dziś zakup takiego samochodu uprawnia do odliczenia 60 proc. podatku naliczonego, ale nie więcej niż 6 tys. zł. Od kwietnia odliczeniu będzie podlegać 50 proc. VAT, ale już bez limitu kwotowego. W przypadku droższych samochodów osobowych bardziej opłacalne okaże się poczekanie ?z zakupem do wejścia w życie nowych przepisów.
Jak zmienią się zasady rozliczania wydatków?na eksploatację samochodów firmowych?
Po wejściu w życie nowelizacji zniknie możliwość pełnego odliczenia podatku od wydatków na naprawy, wymianę opon, oleju i inne tego typu wydatki eksploatacyjne. Użytkowanie obydwu kategorii aut wykorzystywanych częściowo w firmie ?i częściowo prywatnie, tj. aut ?z homologacją N1 i aut typowo osobowych, będzie uprawniało do odliczenia połowy podatku. Przypomnijmy, że dziś przedsiębiorcy korzystają ?z pełnego odliczenia, nawet jeśli jeżdżą autem bez tzw. kratki.
Warto więc ponieść te wydatki jeszcze w marcu. Wiadomo, że oszczędności nie będą wielkie, ale jeśli ktoś ma zamiar kupić nowe opony czy dokonać jakichś napraw na wiosnę, to lepiej będzie zrobić to pod koniec marca niż na początku kwietnia.
Szczególne zasady będą dotyczyły paliwa. Na czym one polegają?
W okresie przejściowym, obecnie zaplanowanym do połowy 2015 r., nie będzie można w ogóle odliczać VAT od paliwa do samochodów osobowych używanych ?w tzw. cyklu mieszanym, ?tj. wykorzystywanym obok działalności biznesowej także prywatnie. W przypadku samochodów z homologacją N1 dzisiejsze pełne odliczenie będzie zastąpione prawem do odliczenia połowy VAT naliczonego.
Trudno gromadzić zapasy paliwa lub zrobić naprawy ?na zapas. Czy przedsiębiorcy, którym nowelizacja ogranicza odliczenie VAT, nic nie mogą zrobić?
W niektórych przypadkach wyjściem może być wykorzystanie zaliczki. Prawo do odliczenia VAT powstanie ?na zasadach obowiązujących w dniu jej wpłaty. Trzeba jednak pamiętać, że płatność, by była uznana za zaliczkę, musi dotyczyć skonkretyzowanych towarów lub usług. ?O ile można ją wykorzystać np. odnośnie do paliwa, umawiając się na określony jego rodzaj, ilość i cenę, o tyle bardziej ryzykowna byłaby taka konstrukcja w stosunku do serwisu, gdyż rzadko ?z góry wiadomo, czego dokładnie będzie dotyczyła ta usługa.
Niezależnie od typu samochodu, pod pewnymi warunkami od początku kwietnia będzie można odliczyć całą kwotę VAT od zakupu i wszystkich wydatków eksploatacyjnych, ?w tym paliwa. Jakie to warunki?
By korzystać z takiego prawa, zarówno auto z kratką, jaki i zwykły samochód osobowy muszą być wykorzystywane wyłącznie w działalności opodatkowanej, co będzie potwierdzone szczegółową ewidencją. Dokumenty wewnętrzne przedsiębiorcy, ?w tym regulaminy, będą musiały wykluczać użytek prywatny. Może to być problematyczne, w tym od strony administracyjnej. Wyobraźmy sobie np. pracownika pizzerii, który musi szczegółowo opisywać każdy kurs, w tym liczbę przejechanych kilometrów ?i trasę. Niestety nie ma innej metody.
Z Marcinem Brzezinem doradcą podatkowym w Crido Taxand rozmawiał Mateusz Maj.