Jersey jest brytyjską dependencją o liczbie ludności zbliżonej do Nowego Sącza. Władzę sprawuje tu oficjalnie gubernator zwany księciem Normandii. W rzeczywistości działa on w imieniu brytyjskiej królowej. Jersey nie należy do Unii Europejskiej. Posiada za to własną walutę (tzw. funt Jersey), której parytet wobec funta brytyjskiego jest stały i wynosi 1:1.
To był kiedyś raj
Jersey była kiedyś postrzegana jako raj podatkowy. Uwzględniono ją w rozporządzeniu ?ministra finansów z 16 maja ?2005 r. w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową do celów podatku dochodowego od osób prawnych. ?W nowym rozporządzeniu ?z ubiegłego roku Jersey już nie wymienia się jako kraju stosującego szkodliwą konkurencję podatkową. Jest to związane ?z negocjacjami polskiego rządu z władzami Jersey, które zakończyły się sukcesem. Jersey w końcu przystało na pewne ustępstwa, podpisując pod koniec 2011 roku z Polską trzy umowy:
Ta ostatnia umowa to w istocie okrojona wersja standardowej umowy bilateralnej. Zawiera regulacje odnoszące się do sposobu ustalenia ostatecznej rezydencji podatkowej w przypadku tzw. konfliktu rezydencji (ang. tie-breaker rules) oraz przepisy dotyczące opodatkowania wynagrodzenia za pracę, zarobków dyrektorów, artystów i sportowców, emerytur i rent, dochodów osób sprawujących funkcje publiczne oraz studentów. Obydwie umowy weszły ?w życie z początkiem grudnia 2012 roku, a obowiązują od ?1 stycznia 2013 r. Lista umów ?o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta przez władze Jersey nie jest bardzo rozbudowana. Oprócz tej z Polską Jersey zawarło osiem umów: ?z Maltą, Estonią, Hongkongiem, Katarem, Singapurem, Guernsey, wyspą Man oraz Luksemburgiem. Natomiast wyspa posiada całkiem pokaźną listę umów o wymianie informacji podatkowych (33 umowy, w tym z Polską).
Straty rozliczane wstecz
Prawo podatkowe obowiązujące na wyspie umożliwia rozliczanie strat podatkowych przez nieograniczony czas (przypomnijmy, że w Polsce jedynie przez kolejnych pięć lat podatkowych). Co więcej, możliwe jest również wsteczne rozliczenie straty podatkowej z dochodem uzyskanym w roku poprzedzającym rok poniesienia straty podatkowej. Tylko niektóre jurysdykcje podatkowe wprowadziły ten przywilej.
Reżim 0/10
Na Jersey obowiązuje specjalny reżim podatkowy, w którym istnieją aż trzy stawki CIT. Standardowa stawka zero proc. ma zastosowanie do spółek będących rezydentami podatkowymi na Jersey oraz do spółek, które są nierezydentami, ale posiadają „zakład" na wyspie. Stawka 10 proc. obowiązuje w stosunku do dochodów spółek, które spełniają definicję spółek świadczących usługi finansowe. Natomiast najwyższa, 20-proc. stawka dotyczy spółek użyteczności publicznej. Dodatkowo, niezależnie od typu spółki, 20-proc. stawką opodatkowany jest dochód z wynajmu i budowy nieruchomości położonej na Jersey, kopalnictwa na wyspie oraz importu i zaopatrzenia paliw węglowodorowych na Jersey.
Spółka jest traktowana jako rezydent podatkowy Jersey, jeżeli:
Przy czym istnieje pewien wyjątek: spółka założona na wyspie nie jest rezydentem podatkowym Jersey pod warunkiem, że:
Zyski kapitałowe bez obciążenia
Zyski kapitałowe nie podlegają opodatkowaniu na Jersey. To oznacza, że dochód uzyskany przez spółkę bądź osobę fizyczną ze zbycia papierów wartościowych nie podlega opodatkowaniu na Jersey.
Przykład
Polski rezydent podatkowy zbywa akcje w spółce akcyjnej. Od dochodu uzyskanego z takiej transakcji zapłaci podatek dochodowy według stawki ?19 proc. W analogicznej sytuacji rezydent podatkowy Jersey ?w ogóle nie zapłaci podatku.
Pobór u źródła
Dywidendy, niezależnie od tego, czy są wypłacane na rzecz rezydenta czy nierezydenta podatkowego Jersey, nie podlegają podatkowi u źródła na wyspie. To stwarza ciekawe możliwości optymalizacyjne.
Przykład
Polski inwestor w swojej strukturze własnościowej ma również spółkę cypryjską, natomiast spółka cypryjska posiada akcje w spółce z siedzibą na Jersey. Dywidenda wypłacana przez spółkę z siedzibą na Jersey spółce cypryjskiej nie będzie podlegać podatkowi u źródła ?na podstawie wewnętrznych przepisów podatkowych Jersey. Dodatkowo dywidenda ta generalnie nie będzie podlegać opodatkowaniu na Cyprze na podstawie lokalnych cypryjskich przepisów podatkowych. Oznacza to, że taka dystrybucja nie będzie w ogóle podlegać opodatkowaniu ani na Jersey, ?ani na Cyprze.
Podobnie jak w przypadku dywidend odsetki wypłacane przez spółkę z siedzibą na Cyprze nie podlegają podatkowi u źródła, niezależnie od tego, czy są wypłacane na rzecz rezydenta czy nierezydenta podatkowego Jersey. Wyjątek dotyczy odsetek wypłacanych na rzecz osób fizycznych będących rezydentami podatkowymi państwa członkowskiego Unii Europejskiej, jeżeli osoby te nie wyrażą zgody na przekazanie informacji o wypłaconych odsetkach do państwa swojej rezydencji podatkowej. W takim przypadku podatek ?u źródła wyniesie 35 proc. Istnieją również inne specyficzne sytuacje, w których odsetki wypłacane z Jersey na rzecz osoby indywidualnej mogą zostać opodatkowane 20-proc. podatkiem u źródła.
Również należności licencyjne wypłacane przez cypryjski podmiot nie podlegają podatkowi u źródła, niezależnie od statusu rezydencji podatkowej otrzymującego. Niemniej, podobnie jak w przypadku odsetek, istnieją określone przypadki, w których należności licencyjne wypłacane z Jersey na rzecz osoby indywidualnej mogą zostać opodatkowane 20-proc. podatkiem ?u źródła.
Zachęty dla osób fizycznych
Nie dość, że stawka podatku dochodowego od osób fizycznych obowiązująca na Jersey jest niska (20 proc.), to dodatkowo obowiązuje tam specjalny reżim dla osób fizycznych ?o wysokich dochodach (HNWI – High Net Worth Individuals). O opodatkowanie według specyficznych zasad należy wnioskować do władz podatkowych Jersey. Jeżeli wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, to stawka podatku dochodowego zostaje zredukowana do 1 proc. w odniesieniu do dochodu przekraczającego kwotę 625 tys. funtów. Należy pamiętać, że preferencyjna stawka nie dotyczy określonych rodzajów dochodów, np. dochodu z wynajmu nieruchomości.
Wynagrodzenie ?za pracę
Dochód uzyskany za pracę wykonywaną na Jersey, oprócz podatku dochodowego od osób fizycznych, podlega co do zasady składkom na ubezpieczenia społeczne. Wysokość składek płaconych przez pracowników to 6 proc. miesięcznego wynagrodzenia, przy czym składki płacone ?są jedynie do wysokości ?3834 funty miesięczne. Dodatkowo pracodawcy opłacają swoją część składek – 6,5 proc. od miesięcznego wynagrodzenia do wysokości 3834 funty oraz 2 proc. ponad tę kwotę (przy czym górny limit wynagrodzenia, od którego płaci się składki, wynosi 12 686 funtów). Składki pracodawcy podlegają odliczeniu od podatku dochodowego spółki na etapie przygotowywania rocznego zeznania podatkowego pracodawcy.
Jeżeli pracę na Jersey wykonuje osoba fizyczna będąca polskim rezydentem podatkowym, to należy pamiętać o tym, że uzyskane przez nią wynagrodzenie podlega opodatkowaniu wyłącznie w Polsce, jeżeli spełnione zostaną następujące warunki:
Jeżeli natomiast warunki te nie zostaną łącznie spełnione, to wynagrodzenie polskiego rezydenta za pracę wykonywaną na Jersey będzie podlegać opodatkowaniu na wyspie. Jednak na podstawie art. 11 umowy bilateralnej dotyczącej unikania podwójnego opodatkowania osób fizycznych zawartej pomiędzy Polską ?a Jersey podatek zapłacony na Jersey będzie mógł zostać odliczony od podatku polskiego (odliczenie nie może przekroczyć wysokości podatku obliczonego od dochodu uzyskanego za pracę na Jersey przed dokonaniem odliczenia – metoda unikania podwójnego opodatkowania zwana metodą odliczenia proporcjonalnego).
Dodatkowo na mocy tzw. ulgi abolicyjnej (art. 27g ustawy o PIT) pozycja podatkowa pracownika ostatecznie będzie tożsama z jego pozycją ?w sytuacji, gdyby dochód uzyskany za pracę na Jersey był zwolniony z opodatkowania w Polsce i wpływał jedynie na efektywną stawkę podatkową mającą zastosowanie do pozostałych dochodów opodatkowanych progresywnie (czyli gdyby na mocy umowy ?o unikaniu podwójnego opodatkowania do tego rodzaju dochodu miała zastosowanie metoda unikania podwójnego opodatkowania zwana metodą wyłączenia z progresją).
Autor jest doradcą podatkowym, ?menedżerem ?w Crido Taxand sp. z o.o.
Jak założyć spółkę na Jersey
Aby założyć spółkę na wyspie, w pierwszej kolejności należy wystąpić o przyznanie licencji na prowadzenie działalności do Urzędu Regulacji Przedsięwzięć. Na licencję czeka się około miesiąca. Równocześnie należy zarejestrować nazwę spółki w Komisji Usług Finansowych. Opłata za rejestrację nazwy wynosi 30 funtów. Najpopularniejszą formą prowadzenia biznesu na Jersey jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Zakłada się ją w ciągu jednego dnia, natomiast opłata za utworzenie tego rodzaju spółki wynosi 200 funtów.
Gdy zapadnie decyzja o zakończeniu działalności
Osoba fizyczna będąca polskim rezydentem podatkowym posiada udziały lub akcje w firmie z siedzibą na Jersey. Zamierza je zbyć na rzecz podmiotu trzeciego. Jak będzie opodatkowany dochód uzyskany z takiej sprzedaży?
Jeżeli osoba fizyczna będąca polskim rezydentem podatkowym zdecyduje się zbyć udziały spółki z siedzibą na Jersey, to co do zasady będą one podlegać opodatkowaniu ?w Polsce 19-proc. stawką podatku. Ewentualny podatek nałożony na Jersey będzie mógł zostać odliczony ?od polskiego podatku, jednak takie odliczenie nie może przekroczyć kwoty polskiego podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia (metoda unikania podwójnego opodatkowania zwana metodą kredytu podatkowego bądź metodą odliczenia proporcjonalnego). Podobne skutki podatkowe wystąpią w przypadku umorzenia udziałów ?w spółce będącej rezydentem podatkowym Jersey.