Wynajem autobusu szkolnego jest opodatkowany VAT lub nie jest opodatkowany tym podatkiem w zależności od tego, komu szkoła lub też gminny zespół ekonomiczno-administracyjny szkół (ZEAS) świadczy ten najem.
I tak:
Co się zaś tyczy najmu autokaru szkolnego własnym nauczycielom na wycieczki szkolne, to nie powinien on w ogóle podlegać podatkowi VAT. Wydaje się bowiem, że jest to czynność wewnętrzna, tj. na rzecz samego siebie. Nauczyciel organizujący wycieczki szkolne, działa bowiem jako pracownik szkoły, czyli jej część. Chyba że nauczyciel działałby nie jako nauczyciel, ale jako osoba prywatna (w wypadku gdyby najem autokaru dotyczył spraw prywatnych tego nauczyciela), to wówczas należałoby zastosować stawkę 8 proc. (do najmu autokaru wraz z kierowcą) lub 23 proc. (do najmu autokaru bez kierowcy).
Ponadto jeśli występuje jakakolwiek stawka VAT lub zwolnienie od VAT, to zawsze należy prowadzić ewidencję sprzedaży. Jest ona potrzebna dla prawidłowego sporządzania deklaracji VAT-7. A występują tam zarówno otrzymywane opłaty zwolnione od VAT, jak i podlegające wszystkim stawkom VAT.
Reasumując, wynajem autokaru może być opodatkowany VAT zarówno stawką 8 proc., jak i 23 proc. Może być także zwolniony z VAT. Możliwy jest także brak opodatkowania. Wszystko to zależy od szczególnych warunków tego najmu oraz od podmiotów, na rzecz których się on odbywa.
—Elżbieta Rogala, niezależny ekspert i wykładowca VAT, www.elzbietarogala.pl