Prowadzę działalność handlową, rozliczając się za pomocą podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Zgodnie z nowymi przepisami w styczniu będę musiał odprowadzić zaliczkę od grudniowego dochodu. Czy na jej wysokość wpływa roczny remanent towarów?
– pyta czytelnik.
Remanent końcowy wpłynie na wysokość rocznego dochodu, jednak nie uwzględniamy go przy obliczaniu zaliczki za grudzień.
Obowiązek zapłaty zaliczki za grudzień w styczniu to konsekwencja zmiany przepisów, która weszła w życie 1 stycznia 2012 r. Wcześniej przez wiele lat przedsiębiorcy odprowadzali w grudniu zaliczkę w podwójnej wysokości. Teraz zaliczka grudniowa jest płacona do 20 stycznia. Jak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytanie „Rzeczpospolitej", liczymy ją od dochodu, nie uwzględniamy natomiast rocznego remanentu towarów, surowców i materiałów. W piśmie resortu czytamy: „Od dnia 1 stycznia 2012 r. zmieniony został termin wpłaty zaliczki za ostatni miesiąc roku podatkowego, a nie sposób ustalenia dochodu będącego podstawą jej obliczenia. Tym samym, przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę obliczenia zaliczki za grudzień roku podatkowego, podatnicy nie są obowiązani do uwzględnienia w tym dochodzie remanentu sporządzonego na koniec roku podatkowego".
Przypomnijmy, że remanent muszą sporządzić na koniec roku przedsiębiorcy prowadzący księgę przychodów i rozchodów. Wpływa on na wysokość dochodu. Jak wynika z art. 24 ust. 2 ustawy o PIT dochód to różnica pomiędzy przychodem a kosztami jego uzyskania:
Takie rozwiązanie powoduje, że niesprzedane towary (które zaliczyliśmy w danym roku do kosztów) poprzez różnice remanentowe powiększają końcowy dochód.
Pamiętajmy też, że urząd skarbowy może zażądać sporządzenia remanentu na koniec miesiąca lub kwartału (w zależności od przyjętej przez przedsiębiorcę formy rozliczenia). Z art. 44 ust. 2 ustawy o PIT wynika, że wpływa on na wysokość zaliczki płaconej w trakcie roku.
Jak stwierdził minister finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 21402/2013, podatnicy, do których kierowane są postanowienia dotyczące sporządzenia remanentu, wybierani są m.in. na podstawie takich kryteriów:
—Przemysław Wojtasik