To stanowisko dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, wyrażone w niedawnej interpretacji indywidualnej (sygn. ITPP1/443-837/13/BK). Wniosek o jej wydanie złożył przedsiębiorca – operator telewizji kablowej. Jak wyjaśnił podatnik, schemat prowadzenia tego biznesu rozpoczyna się od tego, że nadawca na podstawie zawartych umów udziela operatorom licencji na reemisję programów w sieci. Odbiór sygnału przez operatorów, w tym podatnika pytającego o stawkę VAT, następuje drogą satelitarną. Dalszym ciągiem zdarzeń jest reemisja sygnału przez firmę do odbiorców końcowych (abonentów) drogą kablową. Firma zadała pytanie o prawidłową stawkę VAT na swoje usługi. Zdaniem przedsiębiorcy powinien od nich odprowadzać daninę w wysokości 8 proc. Taką stawką, na podstawie art. 41 ust. 2 w związku z załącznikiem nr 3, pozycja 169 ustawy o VAT, są opodatkowane usługi inne niż elektroniczne, polegające na umożliwieniu odbioru programów telewizyjnych i radiowych w rozumieniu przepisów o radiofonii i telewizji za pomocą urządzeń odbiorczych. Z możliwości opodatkowania niższą stawką wyłączone są usługi polegające na wypożyczaniu filmów i audycji w wybranym przez korzystającego z usługi czasie, czyli tzw. VOD (video on demand).
Przepisy dotyczące zwolnień tego typu usług zmieniły się 1 kwietnia 2013 r. Obecnie ich zakres nie jest już wyznaczany przez grupowanie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.
Jak uznała izba skarbowa, treść poz. 169 załącznika nr 3 do ustawy o VAT należy interpretować na podstawie zapisów ustawy o radiofonii i telewizji. Rozpowszechnianiem, zgodnie z treścią tej ustawy jest emisja programu drogą bezprzewodową lub przewodową. Rozprowadzanie to z kolei przejmowanie rozpowszechnionego już programu w całości i bez zmian oraz równoczesne, wtórne jego rozpowszechnianie.
– Skoro wykonuje pan usługi umożliwiania odbioru (rozprowadzania) programów telewizyjno-radiowych za pomocą urządzeń odbiorczych i o ile nie świadczy dodatkowych usług, typu: usługi elektroniczne czy tzw. video na życzenie – VOD, stwierdzić należy, iż czynności te podlegają opodatkowaniu stawką obniżoną w wysokości 8 proc. – odpowiedziała podatnikowi izba skarbowa.