– Usługi będą miały charakter techniczny, upodabniający je do narzędzia informatycznego, bez cech charakterystycznych dla opieki medycznej – odpowiedział dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu na pytanie spółki sprawdzającej stan nawodnienia osób z przewlekle chorymi nerkami.
Spółka we wniosku o wydanie interpretacji opisała, że zamierza rozpocząć świadczenie usług na rzecz podmiotów leczących pacjentów na podstawie umów z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Pacjenci szpitala lub niepublicznej stacji dializ otrzymaliby zestawy do pomiaru wagi i ciśnienia krwi, łącznie z oprogramowaniem do przesyłania danych na serwer spółki. Dostęp do tych danych mieli otrzymać lekarze w ośrodkach dializ i szpitalach. Cała usługa byłaby wykonywana elektronicznie.
Pacjent, za pomocą telefonu lub tabletu, przesyłałby wyniki na serwer spółki. Stamtąd, po segregacji i wytypowaniu nieprawidłowych wyników, informacje, w formie wykresów, miały trafiać do lekarzy.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 18a ustawy o VAT zwolnione z daniny są usługi opieki medycznej służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, a także inne ściśle z tymi usługami związane, świadczone na rzecz podmiotów leczniczych na terenie ich przedsiębiorstw.
Izba skarbowa uznała jednak, że usługi opisane przez spółkę nie korzystają ze zwolnienia i będą opodatkowane stawką 23 proc.
– Czynności, które spółka zamierza wykonywać, nie będą posiadały charakterystycznych cech usługi opieki medycznej, ponieważ o skorygowaniu terapii będzie decydował samodzielnie lekarz – wyjaśniła Izba Skarbowa w Poznaniu.