Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną w sprawie dotyczącej opodatkowania VAT deputatów węglowych.
Skarżąca spółka węglowa wystąpiła z wnioskiem o nadpłatę VAT za okres od czerwca do grudnia 2005 r. Jednocześnie skorygowała deklaracje. Chodziło o kwoty wcześniej odprowadzone do urzędu skarbowego w związku z deputatami węglowymi przekazanymi pracownikom, obecnym i byłym, oraz ich rodzinom. Podatniczka uważała, że danina została uiszczona bezpodstawnie.
Podkreślała, że podstawą otrzymania deputatu była karta górnika, układ zbiorowy pracy oraz umowy o pracę. Zdaniem holdingu opodatkowanie deputatów było nieprawidłowe, bo ich wydanie jako świadczenie wynikające z karty górnika, układu zbiorowego pracy i umów o pracę nie jest objęte przepisami ustawy o VAT. Tym samym nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu.
Fiskus pieniędzy oddawać nie chciał. W jego ocenie nieodpłatne przekazanie deputatów węglowych pracownikom stanowi dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu VAT. Wydanie węgla nastąpiło na cele inne niż związane z prowadzonym przez spółkę przedsiębiorstwem, tj. na cele osobiste obecnych i byłych pracowników.
Spór o charakter czynności związanych z przekazaniem deputatów górnikom trafił na wokandę.
Obowiązek podatkowy zależy od celu przekazania towarów
W skardze spółka przekonywała, że deputaty są przekazywane w związku z wykonywaniem obowiązku wynikającego z przepisów prawa pracy. Nie można więc tej czynności zrównywać z odpłatną dostawą towarów.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił jednak jej skargę. Zwrócił m.in. uwagę, że świadczenia w postaci deputatów węglowych na rzecz pracowników nie służą zabezpieczeniu prawidłowych warunków pracy. Celem ich jest zaspokojenie osobistych potrzeb.
Racji holdingowi nie przyznał też NSA. W jego ocenie przekazanie spornych deputatów należy uznać za czynność zrównaną z dostawą towarów.
Jak tłumaczył Adam Bącal, sędzia NSA, nieodpłatne przekazywanie deputatów różni się np. od pożyczki udzielanej z funduszu świadczeń socjalnych. W tym przypadku pracodawca nie występuje bowiem jako podatnik.
Aleksandra Tarka
Wyrok jest prawomocny.
sygnatura akt I FSK 1556/12