Tak uznał dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu (numer interpretacji: ILPB1/415-937/13-2/AG).
Jego zdaniem nową, niekorzystną formę opodatkowania trzeba zastosować zarówno do przychodu z odziedziczonej części nieruchomości, jak i do połowy udziału w majątku wspólnym przypadającej na żonę.
O możliwość kontynuacji opodatkowania przychodu z nieruchomości zgodnie z wcześniejszą decyzją zapytała właścicielka, wynajmująca nieprzerwanie od 2003 r. lokal użytkowy. Nieruchomość należała do wspólnego majątku małżeńskiego. Od lat małżonkowie odprowadzali ryczałt od przychodów z najmu (8,5 proc. ich wartości, bez możliwości odliczenia kosztów). Co roku składali w urzędzie skarbowym wspólne oświadczenie, w którym informowali o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu. Równocześnie oświadczali, że całość ryczałtu będzie opłacana przez męża. Ten pod koniec lipca 2012 r. zmarł.
Po jego śmierci, do końca roku podatkowego, wdowa wpłacała do urzędu na własne nazwisko należny zryczałtowany podatek. W październiku sąd wydał postanowienie o nabyciu przez wdowę i dwójkę dorosłych dzieci małżeństwa po 1/3 spadku. Na początku 2013 r. spadkobiercy zgodnie przekazali cały ten majątek matce, bez obowiązku spłaty.
Urząd skarbowy zakwestionował rozliczenie PIT-28 za 2012 r. Stwierdził, że każdy ze spadkobierców powinien rozliczyć 1/3 udziału męża i ojca od jego śmierci do końca 2012 r. na zasadach ogólnych, tj. według stawek 18 i 32 proc. Dodatkowo wdowa, oprócz 1/3 udziału zmarłego męża, powinna opodatkować swój udział w nieruchomości, też według skali.
Wdowa wystąpiła o interpretację izby skarbowej. Argumentowała, że po śmierci osoby fizycznej jej prawa i obowiązki przechodzą na spadkobierców. Dotyczy to również opodatkowania ryczałtem. Powinna zachować prawo do wybranej formy odprowadzania daniny, gdyż najem trwa nieprzerwanie, a oświadczenie o wyborze ryczałtu było wspólne.
Izba wydała interpretację zbieżną ze stanowiskiem urzędu skarbowego. Organ wyjaśnił, że spadkobiercy podatnika przejmują tylko prawa i obowiązki majątkowe spadkodawcy. Możliwość dziedziczenia praw niemajątkowych dotyczy natomiast wyłącznie kontynuatorów działalności gospodarczej.
W opinii izby skarbowej, skoro wynajem nie wiąże się działalnością firmy, wdowa powinna złożyć zeznanie podatkowe z uwzględnieniem przychodów od dnia zgonu męża do końca 2012 r., które zostaną opodatkowane nie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, lecz na zasadach ogólnych. Wartość przychodu powinna zostać wykazana w wysokości 1/3 (jako spadek po mężu).
– Pozostałe 50 proc. udziałów wnioskodawczyni z wynajmowanej nieruchomości również powinno zostać w zeznaniu zainteresowanej opodatkowane na zasadach ogólnych – rozstrzygnęła izba.