Gminy organizujące wywóz śmieci nie muszą wystawiać faktur spółdzielni. Jest to bowiem czynność niepodlegająca VAT. Z interpretacji fiskusa wynika jednak, że podatek muszą zapłacić właściciele lokali użytkowych, na których spółdzielnia przerzuca opłatę.
Spójrzmy na sprawę rozpatrywaną przez Izbę Skarbową w Łodzi. Spółdzielnia mieszkaniowa zarządza budynkami, w których znajdują się również lokale użytkowe wykorzystywane przez osoby mające do nich spółdzielcze własnościowe prawo. Są też takie, które stanowią odrębną własność.
Zdaniem fiskusa opłaty pobierane od podmiotów posiadających tytuł prawny do lokali użytkowych powinny być obciążone 23- -proc. VAT (interpretacja nr IPTPP4/ 443-508/13-5/OS).
Tak też uważa Izba Skarbowa w Bydgoszczy. Potwierdza, że opłaty od osób posiadających tytuł do mieszkania mogą być zwolnione z VAT, natomiast opodatkowane będą kwoty, które muszą uiścić podmioty korzystające z lokali użytkowych (interpretacja nr ITPP1/443-517a/13/IK).
– Skoro gospodarowanie odpadami nie jest objęte VAT, to nie można uznać, że przeniesienie opłaty przez spółdzielnię na jej członka jest opodatkowaną czynnością – polemizuje doradca podatkowy Joanna Rudzka.
Podobnie uważa Michał Borowski, doradca podatkowy w kancelarii Ożóg i Wspólnicy. Zastrzega jednak, że spółdzielnie różnie konstruują umowy z lokatorami. Czasami opłaty wliczane są do należności głównej i wtedy powinny być rozliczone tak jak ona. Może to spowodować opodatkowanie, np. przy najmie lokalu użytkowego. Jeśli jednak opłata jest rozliczana odrębnie, powinna być nieopodatkowana – konkluduje ekspert.