Rz: Wraz z nowym rokiem wejdą w życie zmiany dotyczące momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT. Co to praktyce oznacza dla rozliczeń firmy z urzędem skarbowym i jej finansów?
Przemysław Skorupa:
Datą zaistnienia obowiązku podatkowego stanie się dzień dostarczenia towaru lub wykonania usługi, a nie jak dotychczas moment wystawienia faktury. Oznacza to wręcz rewolucję dla przedsiębiorców, która wpłynie na ich finanse. W praktyce, w wielu przypadkach, podatnicy będą musieli wykazywać VAT od dokonanych transakcji wcześniej niż na dotychczasowych zasadach. Przy długich terminach płatności może dochodzić do sytuacji, w której podatnicy z własnej kieszeni będą musieli zapłacić podatek na długo przed tym, zanim otrzymają płatność od kontrahenta. Opóźnienie wystawienia faktury nie wpłynie na przesunięcie terminu rozliczenia podatku. Branżami, w których obowiązek podatkowy nadal będzie uzależniony od wystawienia faktury będą usługi budowlane i budowlano-montażowe, usługi drukowania i dostawy książek, dostawy energii elektrycznej i cieplej, usługi telekomunikacyjne oraz najem, dzierżawa i leasing. W przypadku niektórych z nich, jeżeli podatnik nie wystawi faktury w terminie lub wystawi ją z opóźnieniem – obowiązek podatkowy powstanie z chwilą upływu terminów na wystawienie faktury. Na przykład w przypadku usług budowlanych – 30 dni od jej wykonania.
Faktury stracą znaczenie dla momentu powstania obowiązku podatkowego, ale nie zniknie obowiązek ich wystawiania. Jak będzie wyglądało jej wystawianie od 1 stycznia?
Obecnie wystawia się faktury nie później niż w terminie siedmiu dni od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, ale co do zasady nie wcześniej niż doszło do zaistnienia takiego faktu. Od stycznia terminy będą bardziej elastyczne. Będzie to możliwe na 30 dni przed dokonaniem dostawy lub wykonaniem usługi, ale nie później niż 15. dnia, licząc od zakończenia miesiąca, w którym doszło do wykonania usługi lub dostarczenia towaru.
Jak będzie wyglądało rozliczenie sprzedaży towarów i świadczenia usług na przełomie lat 2013 i 2014?
Jeżeli dostawa towaru lub usługa zostały dokonane przed końcem roku, to obowiązek podatkowy pozostaje na dotychczasowych zasadach. Jeżeli podatnik wystawi fakturę np. 2 stycznia, to obowiązek podatkowy powstanie dopiero w tym miesiącu. Wyjątkiem będą przedsiębiorcy świadczący usługi, których zasady opodatkowania zmienią się z zasady szczególnej na ogólną. Przykładem mogą być usługi transportowe. W deklaracji za styczeń 2014 r. będą oni musieli uwzględnić zarówno transakcje z grudnia, jak i ze stycznia.
—Rozmawiał Paweł Rochowicz