W ustawie o podatku akcyzowym znajdują się regulacje umożliwiające skorzystanie ze zwolnienia od akcyzy dla energii elektrycznej zużywanej do produkcji energii elektrycznej. Prawo do uzyskania zwolnienia jest uzależnione nie tylko od zużycia energii do określonych celów, ale wymaga także dopełnienia ściśle określonych przesłanek formalnych.

Ważne, do czego służy

Podmioty produkujące energię elektryczną mają prawo do korzystania ze zwolnienia od akcyzy:

Z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 8 maja 2012 r. (IPPP3/443-162/12-2/SM) wynika, że ze zwolnienia od akcyzy korzysta energia elektryczna zużyta przykładowo do:

Jednocześnie w interpretacji tej stwierdzono, że „zdaniem tut. organu powyższej przesłanki (tj. energii zużywanej do podtrzymywania procesów produkcyjnych) nie będzie spełniać energia w następujących przypadkach:

a) konieczne z punktu widzenia bezpieczeństwa pracy personelu zatrudnionego przy bezpośredniej obsłudze urządzeń produkcyjnych oświetlanie wszystkich rejonów, obiektów i przejść komunikacyjnych wchodzących w zakres procesu produkcji energii elektrycznej (w szczególności składowisk paliw, rejonów gospodarki odpadami paleniskowymi),

b) urządzenia wentylacji i klimatyzacji tworzące wymagane przepisami warunki pracy dla obsługi.

Energia ta nie będzie zatem korzystać ze zwolnienia od podatku akcyzowego".

Konieczna do działania urządzeń

Zwolnienie od akcyzy obejmuje więc jedynie energię elektryczną niezbędną do pracy urządzeń służących do produkcji energii elektrycznej oraz energię zużytą przez urządzenia bezpośrednio związane z podtrzymywaniem tej produkcji.

Natomiast zwolnieniem nie będzie objęta energia zużyta w celu zapewnienia odpowiednich warunków pracy personelu obsługującego produkcję energii elektrycznej (np. energia zużyta do oświetlenia lub klimatyzacji pomieszczeń służących pracy osób zajmujących się obsługą procesu produkcji energii elektrycznej).

Z ciepłem w skojarzeniu

Zgodnie z art. 30 ust. 7 ustawy o podatku akcyzowym, zwalnia się od akcyzy zużycie energii elektrycznej w procesie produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu.

Podmioty zajmujące się produkcją energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu (wytwarzające energię elektryczną i ciepło w ramach jednego procesu) korzystają z węższego zakresu zwolnienia niż podmioty zajmujące się wytwarzaniem samej energii elektrycznej. W przypadku bowiem produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu ze zwolnienia od akcyzy nie korzysta energia zużyta do podtrzymania tych procesów produkcyjnych, a jedynie energia zużyta w samym procesie produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu.

Zakres energii elektrycznej objętej ww. zwolnieniem został przedstawiony w interpretacji wydanej 7 maja 2012 r. przez Izbę Skarbową w Łodzi (IPTPP3/443A-36/12-2/KK). Wynika z niej, że zwolnieniem od akcyzy na podstawie art. 30 ust. 7 ustawy o podatku akcyzowym może być objęta energia zużywana przez:

Ze zwolnienia nie może natomiast korzystać energia elektryczna zużyta na cele pośrednio związane z produkcją energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu. Przykładowo więc zwolnieniem nie może być objęta energia elektryczna zużywana przez podmiot produkujący energię elektryczną i ciepło w skojarzeniu:

Dodatkowe warunki

Podmioty korzystające z obu ww. zwolnień od akcyzy (zużycie do produkcji energii elektrycznej i zużycie do produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu) powinny pamiętać o konieczności spełnienia formalnych przesłanek zwolnienia.

Na podstawie § 2 ust. 1 rozporządzenia ministra finansów z 8 lutego 2013 r. w sprawie warunków stosowania niektórych zwolnień od podatku akcyzowego, zwolnienie, o którym mowa w art. 30 ust. 6 i 7 ustawy, ma zastosowanie, pod warunkiem że podmiot zużywający energię elektryczną:

Jeżeli podmiot korzystający ze zwolnienia od akcyzy na podstawie art. 30 ust. 6 i 7 ustawy prowadzi ewidencję energii elektrycznej i w ewidencji tej odnotowuje ilość energii zużywanej na cele objęte zwolnieniem, to wówczas spełniony jest pierwszy formalny warunek zwolnienia.

Jeśli chodzi o warunek drugi, to należy pamiętać, że nie ma wzoru takiego oświadczenia.

Elementy oświadczenia

Przepisy ww. rozporządzenia wskazują jednak, że w treści takiego dokumentu należy podać:

Przedsiębiorca ma zatem obowiązek comiesięcznego składania właściwemu naczelnikowi urzędu celnego oświadczenia zawierającego wymienione elementy. Oświadczenie to powinno być składane w terminie do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym doszło do zużycia energii elektrycznej na cele objęte zwolnieniem.

Autor jest doradcą podatkowym, kierownikiem Zespołu ds. VAT i Akcyzy w ECDDP Sp. z o.o.