Zasądzona wyrokiem odprawa i nagroda to przychody ze stosunku pracy. Nie można ich uznać za zwolnione z podatku odszkodowania. Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach (nr interpretacji: IBPBII/1/415 -492/13/MK).
Wystąpiła o nią kobieta, której pracodawca odmówił wypłacenia odprawy rentowej i nagrody jubileuszowej. Skierowała sprawę do sądu, a ten przyznał jej dochodzone roszczenie. Czy powinno być opodatkowane?
Kobieta twierdzi, że nie. Powołała się na art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o PIT, z którego wynika, że wolne od podatku są odszkodowania lub zadośćuczynienia uzyskiwane na podstawie wyroku lub ugody sądowej (do określonej w nich wysokości).
Wyjątki to odszkodowania lub zadośćuczynienia otrzymane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz dotyczące korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono. Nie mają one jednak zastosowania w tej sytuacji, a zdaniem kobiety przysługuje jej zwolnienie, ponieważ podstawą wypłaty należności jest wyrok sądu powszechnego.
Fiskus nie zgodził się z tym poglądem. Jego zdaniem odprawa i nagroda jubileuszowa nie są odszkodowaniami, nie można wobec tego zastosować podatkowej preferencji.
Izba skarbowa podkreśliła, że nie każde świadczenie przyznane przez sąd ma charakter odszkodowania. Nie każda zasądzona kwota korzysta więc z podatkowej ulgi. Odszkodowanie to szczególny rodzaj świadczenia polegającego na naprawieniu szkody. Ma służyć naprawieniu uszczerbku, jakiego doznaje poszkodowany we wszelkiego rodzaju dobrach przez prawo chronionych (zarówno materialnych, jak i niematerialnych).
Za odszkodowanie nie można uznać ani odprawy rentowej, ani nagrody jubileuszowej. Są to przychody ze stosunku pracy opodatkowane na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy o PIT. Zalicza się do nich wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy.
Reasumując, zasądzone wyrokiem kwoty odprawy rentowej i nagrody jubileuszowej stanowią dla pracownika (również byłego) podlegający opodatkowaniu przychód.