Takie stanowisko zajęła Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 27 maja 2013 r. (ITPB1/415-275/13/IG).
Wnioskodawca – członek zarządu spółki z o.o., będąc jednocześnie jej mniejszościowym udziałowcem, planuje założenie działalności gospodarczej. Będzie świadczył usługi doradcze, konsultingowe oraz poszukiwania i wdrażania rozwiązań mobilnych. Będzie zajmował się także pozyskiwaniem kontrahentów handlowych. Usługi te byłyby świadczone na rzecz spółki z o.o., w ramach której jednocześnie jednoosobowo pełni funkcję prezesa (kadencja upływa z końcem 2013 roku, natomiast rozważane jest, aby wnioskodawca dalej pełnił funkcję członka zarządu w ramach umowy o pracę, umowy menedżerskiej lub na podstawie uchwały).
Biorąc pod uwagę o przedstawiony przez wnioskodawcę stan faktyczny, organ stwierdził, że jeśli czynności związane z wykonaniem umowy dotyczącej świadczenia usług w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej nie będą miały charakteru kontraktu menedżerskiego, umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem ani też umowy o podobnym charakterze, wówczas możliwe jest zakwalifikowanie tych przychodów jako przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej i zastosowanie 19 proc. stawki liniowej.
Urząd zaznaczył przy tym, że „możliwość opodatkowania dochodu z działalności gospodarczej w sposób określony w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, jeśli usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik, lub przynajmniej jeden z jego wspólników, wykonywał lub wykonuje na rzecz tegoż pracodawcy w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.
Podkreślenia wymaga fakt, iż w świetle wyżej wskazanego przepisu wykonywanie przez podatnika w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jakiejkolwiek usługi, obejmującej swoim zakresem chociażby część czynności wykonywanych na rzecz pracodawcy w ramach stosunku pracy, wyklucza możliwość opodatkowania tzw. podatkiem liniowym. Istotne na gruncie przedmiotowej sprawy jest zatem zdefiniowanie, jakiego rodzaju czynności wykonuje podatnik w ramach stosunku pracy oraz w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, a także rozstrzygnięcie, czy istotnie dochody ze świadczenia usług należy kwalifikować do źródła – pozarolnicza działalność gospodarcza.

Alexandra Ostrowska konsultant w Dziale Podatkowoprawnym PwC
Komentuje Alexandra Ostrowska, konsultant w Dziale Podatkowoprawnym PwC
W omawianej sprawie mamy do czynienia z kilkoma kwestiami jednocześnie. Kluczowe jest, aby prowadzona przez wnioskodawcę działalność gospodarcza spełniała warunki przewidziane w definicji pozarolniczej działalności gospodarczej (zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy o PIT).
Powinna być prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, a uzyskane z niej przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4. Ponadto, aby korzystać z 19-proc. liniowej stawki podatkowej, istotne jest, aby przedmiot świadczonych usług nie był tożsamy z zakresem obowiązków wykonywanych w ramach umowy o pracę.
W omawianej sprawie mamy do czynienia ze szczególnym przypadkiem. Wnioskodawca, na moment świadczenia usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, prawdopodobnie będzie jednocześnie jedynym członkiem zarządu spółki. Zgodnie z art. 108 kodeksu cywilnego, „pełnomocnik nie może jednocześnie być drugą stroną czynności prawnej, której dokonywa w imieniu mocodawcy". W przytoczonej sprawie wskazano, że wyniki prac wykonywanych w ramach działalności gospodarczej będą przedstawiane odpowiednim działom lub komórkom organizacyjnym spółki ustnie lub na piśmie.
Również w tej formie będą przedstawiane zlecenia czynności do realizacji. A zatem nie jest przewidziane, aby członek zarządu sam zlecał sobie usługi w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. Ponadto wyniki wykonywanych działań i czynności w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie będą przedstawiane członkowi zarządu.
Wypłacanie wynagrodzenia tej samej osobie z dwóch różnych tytułów może w przyszłości okazać się dość popularną metodą, jeżeli chodzi o wdrażanie efektywnych podatkowo struktur. W obliczu planowanych zmian w zakresie opodatkowania niektórych spółek osobowych (tzn. wprowadzenie opodatkowania na poziomie spółki osobowej) dotychczasowe korzyści podatkowe wynikające z ich utworzenia stają pod znakiem zapytania.
Natomiast w sytuacji, gdy możliwe jest jasne odseparowanie pełnionych funkcji zarządczych od świadczonych usług doradczych, warto rozważyć wdrożenie takiej struktury, która może pozwolić na istotne oszczędności podatkowe.