Obowiązek składania deklaracji podatkowych oraz uiszczania akcyzy od zużycia energii elektrycznej na potrzeby własne nie ma zastosowania do podmiotów, które (art. 24 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym, dalej: ustawa):
Prawodawca, wprowadzając tę regulację, zamierzał zapewne zwolnić z obowiązku składania deklaracji podatkowych w zakresie energii elektrycznej szeroki krąg przedsiębiorstw mających koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej. Aby jednak z możliwości nieskładania deklaracji skorzystać, trzeba spełnić wiele wymogów.
WARUNEK 1 Tylko koncesja na wytwarzanie
Możliwość nieskładania deklaracji obejmuje przedsiębiorstwa mające wyłącz- nie koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej. Jeśli więc firma poza taką koncesją ma przykładowo koncesję na obrót energią, to nie będzie mogła nie składać deklaracji.
WARUNEK 2 Zużycie tylko do celów zwolnienia
Można nie składać deklaracji w przypadku zużycia energii elektrycznej na cele zwolnienia, o którym mowa w art. 30 ust. 6 i ust. 7 ustawy.
Chodzi o zużycie energii elektrycznej w procesie produkcji energii elektrycznej, jak również zużycie energii w celu podtrzymywania tych procesów produkcyjnych (art. 30 ust. 6 ustawy). Zwolnienie z art. 30 ust. 7 dotyczy zużycia energii elektrycznej w procesie produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu.
Przykład
OŚWIETLENIE HALI I ZASILANIE WENTYLATORÓW
Ze zwolnienia od akcyzy na podstawie art. 30 ust. 6 lub 7 ustawy korzysta energia elektryczna zużywana przez wentylatory generatora produkującego energię elektryczną. Zwolnienie z art. 30 ust. 6 lub 7 nie obejmuje natomiast oświetlenia pomieszczenia, w którym produkowana jest energia elektryczna, ponieważ zużycie energii do oświetlenia nie jest zużyciem bezpośrednio na cele produkcji energii elektrycznej. Ze zwolnienia nie skorzysta energia zużyta w budynku administracyjnym (biurze) podmiotu zajmującego się produkcją energii elektrycznej.
WARUNEK 3 Brak czynności opodatkowanych
Aby firma nie miała obowiązku składania deklaracji, nie może dokonywać czynności opodatkowanych akcyzą na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy. Jeśli więc dany podmiot przykładowo sprzedaje energię elektryczną do nabywcy końcowego, to z uwagi na to, że czynność ta jest opodatkowana na podstawie art. 9 ust. 1 pkt 2 ustawy, możliwość skorzystania z uprawnienia do nieskładania deklaracji podatkowych jest wyłączona.
Zużycie energii elektrycznej przez podmiot mający koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej we własnym (niewynajmowanym) pomieszczeniu biurowym powoduje, że przedsiębiorca nie skorzysta z uprawnienia.
Reasumując, wymogi możliwości nieskładania deklaracji podatkowych w zakresie akcyzy od energii elektrycznej przez podmioty mające jedynie koncesję na wytwarzanie są bardzo złożone. W praktyce niewiele firm może skorzystać z tego uprawnienia.
Przykład
FIRMA NIE MA WŁASNEGO BIURA
Firma A ma koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej, w ramach której produkuje energię elektryczną w dwóch elektrowniach wiatrowych i sprzedaje ją zakładowi energetycznemu. Poza produkcją energii elektrycznej firma A nie prowadzi żadnej innej działalności.
Firma A nie będzie musiała składać deklaracji podatkowych od energii elektrycznej, jeżeli nie posiada własnego biura, w którym zużywałaby energię elektryczną, a jedynie korzysta z biura wynajmowanego od firmy mającej status nabywcy końcowego.
—Piotr Paszek, doradca podatkowy, kierownik Zespołu ds. VAT i Akcyzy w ECDDP sp. z o.o