Tak uznała Izba Skarbowa w Łodzi w interpretacji z 15 maja 2013 r. (IPTPB3/423-69/ 13-2/GG).

Sprawa dotyczyła podatnika prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie produkcji i sprzedaży okien do poddaszy. W celu zwiększenia sprzedaży i pozyskania nowych kontrahentów postanowił on organizować w swojej siedzibie szkolenia instruktażowe dla przedsiębiorców z branży dekarskiej. Szkolenia odbywać się będą na stanowiskach instruktażowych służących nauce montażu okna do poddasza.

Podczas szkolenia uczestnikom przekazana zostanie wiedza z zakresu zasad i technik montażu okien, wyników finansowych podatnika, zmian w branży i strategii dostosowania do tych zmian, strategii sprzedaży oraz produktów oferowanych przez podatnika. W związku z organizacją szkoleń podatnik będzie ponosił wydatki na zakwaterowanie, poczęstunek (kawę, herbatę, ciastka), wyżywienie (catering), materiały budowlane do ćwiczeń, a także materiały szkoleniowe (broszury i foldery prezentujące informacje dotyczące montażu okien). Wydatki te, zdaniem podatnika, w całości powinny podlegać zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów.

Izba skarbowa uznała stanowisko podatnika za nieprawidłowe w odniesieniu do wydatków na nocleg i wyżywienie uczestników szkolenia. Powołała się na art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT nakazujący wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów wydatków na reprezentację, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.

Anna Wysocka-Bar doradca podatkowy, starszy konsultant w Dziale Prawnopodatkowym PwC

Anna Wysocka-Bar doradca podatkowy, starszy konsultant w Dziale Prawnopodatkowym PwC

Komentuje Anna Wysocka-Bar, doradca podatkowy, starszy konsultant w Dziale Prawnopodatkowym PwC

Różnica stanowisk podatnika i izby skarbowej sprowadza się do rozumienia pojęcia reprezentacji w kontekście organizacji szkoleń dla kontrahentów. Podatnik sięgnął do definicji zawartej w słowniku PWN, zgodnie z którą reprezentacja to okazałość, wystawność w czyimś sposobie życia, związana ze stanowiskiem, pozycją społeczną.

Podatnik stanął zatem na stanowisku, że pod pojęciem reprezentacji należy rozumieć działania polegające na wywołaniu jak najlepszego wrażenia i podniesieniu prestiżu podatnika przy wykorzystaniu elementów okazałości, wystawności i wytworności.

Z kolei izba skarbowa sięgnęła do wypowiedzi doktryny prawa podatkowego, zgodnie z którą reprezentacja to przede wszystkim działania polegające na kontaktach oficjalnych i handlowych z innymi podmiotami gospodarczymi, związane z utrzymywaniem delegacji lub kontrahentów oraz uczestnictwem w przyjęciach związanych z pobytem tych podmiotów (tak: B. Brzeziński, M. Kalinowski, „Podatek dochodowy od osób prawnych. Komentarz", Warszawa 1997, s. 159). Jednocześnie izba zinterpretowała tę wypowiedź tak, że z kosztów podatkowych należałoby wyłączyć wszelkie wydatki związane z tworzeniem pozytywnego wizerunku przedsiębiorcy, a nie tylko te wynikające z działań okazałych czy wystawnych.

Wydaje się, że stanowisko izby skarbowej jest jednak zbyt daleko idące. Większość działań podatnika można uznać za związane z tworzeniem pozytywnego wizerunku przedsiębiorcy. Dlatego też w przypadku organizowania szkoleń dla kontrahentów, za reprezentację należy uznać tylko działania nakierowane na tworzenie pozytywnego wizerunku podatnika, które charakteryzują się okazałością, wytwornością lub wykwintnością. W tym kontekście uzasadnione jest uznanie za reprezentację imprezy artystycznej lub bankietu, mających miejsce po zakończeniu „szkoleniowej" części szkolenia (por.: wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 22 czerwca 2012 r., I SA/Łd 606/12).

Z kolei zasadne jest zaliczenie do kosztów podatkowych wydatków na zwykły poczęstunek czy catering dla uczestników szkolenia, serwowany w czasie jego trwania. Zapewnienie wyżywienia podczas szkolenia pozwala bowiem na jego sprawne przeprowadzenie, bez konieczności organizowania dłuższych przerw w szkoleniu. Wpływa korzystnie na ogólne samopoczucie jego uczestników, co z kolei przekłada się na efektywność przyswajania przekazywanej wiedzy lub umiejętności.

Zaliczenie do kosztów podatkowych wydatków na zakwaterowanie kontrahentów w hotelu w przypadku, gdy szkolenie trwa co najmniej dwa dni, także jest zasadne. Zapewnienie kontrahentom noclegu w takiej sytuacji prawdopodobnie determinuje chęć wzięcia przez nich udziału w szkoleniu. Jednak wydaje się, że z punktu widzenia możliwości zaliczenia kosztu noclegu wraz z wyżywieniem do kosztów podatkowych istotna jest faktyczna konieczność ich zapewnienia.

Zapewnienie noclegu i wyżywienia jest konieczne wówczas, gdy nocleg oddziela kolejne dni, w których faktycznie przeprowadzane jest szkolenie. Jednak w sytuacji, gdy w kolejnym dniu po zakończeniu szkolenia organizowane będą już tylko dodatkowe atrakcje niezwiązane ze szkoleniem, wówczas wydatek na hotel i catering rzeczywiście może wykazywać charakter reprezentacyjny, podobnie jak wydatki na te dodatkowe atrakcje.