Zmiany w zakresie sposobu ewidencjonowania w pkpir sprzedaży zaewidencjonowanej na kasie fiskalnej obowiązują od 11 maja 2013 r. Z tym dniem weszło w życie rozporządzenie z 30 kwietnia 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Przed 11 maja u podatników rejestrujących obrót na kasie rejestrującej, podstawą ujęcia przychodów w pkpir były sporządzone zgodnie z przepisami regulującymi zasady ewidencjonowania obrotu na kasie rejestrującej raporty dobowe bądź miesięczne zestawienia tych raportów (tak interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 27 kwietnia 2012 r., IBPBI/1/415-489/12/KB).
Ewidencjonowanie w pkpir wszystkich raportów dobowych bywa jednak dość kłopotliwe. Z tego względu powszechnym zjawiskiem było ewidencjonowanie miesięcznych zestawień tych raportów. W praktyce część podatników korzystała z jeszcze dalej idących uproszeń i ewidencjonowała miesięczne raporty fiskalne. Miesięczny raport fiskalny mógł być podstawą wpisu do księgi jedynie w sytuacji, gdy zawierał wszystkie dane wymagane dla miesięcznego zestawienia raportów dobowych. Jeżeli ich nie zawierał, to przedsiębiorca nie powinien go traktować jako podstawy do wykazania w pkpir wartości osiągniętych przychodów.
Od 11 maja podstawą wpisu do pkpir są raporty dobowe albo raporty miesięczne.
Dostosowano także przepisy rozporządzenia w sprawie pkpir do obowiązującego od 1 kwietnia 2013 r. rozporządzenia z 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących odnośnie do korekt przychodów. I tak, od 11 maja podatnicy, którzy ewidencjonują obrót przy zastosowaniu kas rejestrujących:
Korygowania danych wynikających z raportów dobowych lub raportów miesięcznych dokonuje się na podstawie odrębnych ewidencji.
Uwaga!
Korekty, które nie podlegają ujęciu w odrębnych ewidencjach, podatnik opisuje na odwrocie raportu dobowego lub miesięcznego.
Dla przypomnienia – przed 1 kwietnia 2013 r. możliwość prowadzenia ewidencji korekt sprzedaży zaewidencjonowanej na kasie fiskalnej, np. w przypadku stwierdzenia pomyłek, zwrotu towaru, uznania reklamacji itd., wynikała z przyjętej przez organy podatkowe praktyki (tak interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 20 sierpnia 2009 r., ITPP2/443-461/09/EŁ; interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 20 listopada 2009 r., ILPP2/443-1119/09-3/SJ).
Od 1 kwietnia 2013 r. podatnicy ewidencjonujący sprzedaż za pomocą kas rejestrujących w odrębnej ewidencji ujmują:
- zwroty towarów i uznane reklamacje towarów i usług, które skutkują zwrotem całości lub części należności (zapłaty) z tytułu sprzedaży,
- wystąpienie oczywistej pomyłki.
Prawodawca doprecyzował także, że kwot wynikających z faktur dokumentujących sprzedaż, która uprzednio została zarejestrowana na kasie rejestrującej, nie wpisują do podatkowej księgi tak podatnicy ewidencjonujący w niej raporty dobowe fiskalne, jak i miesięczne raporty fiskalne.
Tak jak dotychczas, podatnicy ci mają obowiązek połączenia w sposób trwały zwróconych oryginałów paragonów fiskalnych z kopiami wystawionych faktur.
Autor jest doradcą podatkowym prowadzącym własną kancelarię podatkową