Projekt zmian w ustawie o VAT  będzie uzupełniony, by rozwiać wątpliwości niektórych organizacji przedsiębiorców wokół nowego systemu rozliczeń obrotu stalą, paliwami i złotem.

– Chcemy tak doprecyzować przepisy, by było wiadomo, że solidarna odpowiedzialność nabywcy i odbiorcy nie dotyczy stacji paliw i jej klientów, a raczej podmiotów handlujących paliwami na dużą skalę – zapewnił wczoraj  wiceminister finansów Maciej Grabowski w rozmowie z „Rz". Skomentował w ten sposób pojawiające się od kilku dni opinie, jakoby proponowane przepisy umożliwiały nakładanie podatku na kierowców kupujących paliwo, gdy jego cena odbiega od średniej ceny rynkowej.

Ministerstwo Finansów w nadesłanym do redakcji komunikacie zaznacza, że „odpowiedzialność solidarna byłaby stosowana jedynie w sytuacji, gdy w chwili dostarczenia towarów podatnik wiedział lub miał uzasadnione podstawy do tego, żeby przypuszczać, iż cały lub część  VAT należnego z tytułu dostawy tych towarów (na jakimkolwiek etapie ich obrotu) nie został przez dostawcę rozliczony z budżetem państwa". Wprowadzone rozwiązanie – co podkreśla resort – zostało opracowane na podstawie  tych już sprawdzonych m.in. w Wielkiej Brytanii.

Zaproponowane przez ministerstwo specjalne przepisy przewidziano dla handlu stalą, paliwami i złotem. Zakładają  likwidację możliwości rozliczeń kwartalnych przez firmy handlujące takimi towarami, a także solidarną odpowiedzialność nabywcy i zbywcy w przypadku, gdy cena towaru odbiega od średnich cen rynkowych. Ma to być jedno z narzędzi przeciwdziałania wyłudzeniom VAT na rynku tych towarów. Przepisy w tej sprawie mają wejść w życie 1 lipca 2013 r.

Najważniejszym jednak mechanizmem ma być tzw. odwrócony VAT, naliczany przez nabywcę. Ta ostatnia zasada wymaga jednak zatwierdzenia przez Komisję Europejską.

– Jeszcze w marcu wnioskiem w tej sprawie ma się zająć Rada Ministrów – zapowiada Maciej Grabowski.

Rozwiązania proponowane przez resort finansów skrytykowało kilka organizacji gospodarczych, w tym Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Izba Gospodarcza Metali Nieżelaznych i Recyklingu.