- Będąca podatnikiem VAT spółka z o.o. zastosowała w 2009 r. zwolnienie z VAT zamiast stawki 22 proc. Dopiero teraz - w styczniu 2013 r. wystawiła z tego powodu faktury korygujące. Czy kwotę VAT wynikającą z korekty faktury sprzedawca powinien ująć w deklaracji VAT-7 składanej za miesiąc wystawienia tej korekty? Czy dla tych celów bierze się pod uwagę, jakie są to korekty faktur: zwiększające cenę i VAT, czy je zmniejszające? Czy wystawione w styczniu faktury korygujące należy ująć w bieżącej deklaracji, czyli za styczeń 2013 r., czy też za okresy, kiedy spółka popełniła te błędy, czyli za poszczególne miesiące 2009r.?
– pyta czytelnik.
To, za który miesiąc rozliczeniowy, czyli w której deklaracji VAT-7, sprzedawca dokona rozliczenia VAT należnego z wystawionych faktur korygujących, rzeczywiście zawsze będzie zależeć od tego, czy będą to korekty faktur na plus (zwiększające cenę i VAT należny od sprzedaży), czy na minus (zmniejszające cenę i VAT należny od sprzedaży).
Mianowicie: terminem rozliczenia przez sprzedawcę faktur korygujących zmniejszających kwotę VAT należnego jest – co do zasady – data otrzymania potwierdzenia odbioru takiej faktury przez nabywcę (art. 29 ust. 4a ustawy o VAT). Rozliczenie takiej faktury dokonywane jest zatem w deklaracji VAT-7 składanej za miesiąc, w którym sprzedawca jest już w posiadaniu tego potwierdzenia. Takim potwierdzeniem może być np. tzw. zwrotka, czyli zwrotne pocztowe potwierdzenie odbioru faktury korygującej.
Natomiast termin rozliczenia korekt faktur na plus nie jest uregulowany prawnie, jak to ma miejsce w przypadku terminu rozliczenia korekt faktur na minus. Czyli brak jest tu przepisu na podobieństwo art. 29 ust. 4a ustawy o VAT. Jednak powszechnie przyjmuje się (czynią tak i sądy administracyjne, i w ślad za nimi organy podatkowe), że zawsze zależeć to będzie od przyczyny tej korekty.
Jeżeli zatem przyczyna korekty faktury na plus istniała już w momencie wystawienia faktury pierwotnej (np. popełniono błąd i zastosowano zwolnienie zamiast 23 proc. stawki VAT), to wówczas korekta należności oraz kwoty VAT wynikająca z faktury korygującej na plus powinna być zawsze dokonywana wstecznie. Czyli powinna być ujęta w korekcie deklaracji VAT-7 składanej za okres, w którym w wyniku błędu zaniżony został podatek należny (czyli historycznie).
Jeżeli natomiast przyczyna korekty faktury na plus powstała później niż w momencie wystawienia faktury pierwotnej (np. nastąpiła zmiana umowy powodująca zmianę ceny na wyższą), korekta in plus powinna zostać ujęta na bieżąco, tj. w deklaracji VAT-7 składanej za okres, w którym powstała przyczyna korekty. A wynika to stąd, iż w tym przypadku faktura pierwotna była wystawiona poprawnie i w przeszłości nie doszło do zaniżenia podatku należnego i związanego z tym uszczuplenia podatkowego.
Terminy te wynikają:
- jeśli chodzi o terminy rozliczania korekt faktur na minus – z art. 29 ust. 4a ustawy o VAT oraz
- jeśli chodzi o terminy rozliczania korekt faktur na plus – z uwagi na brak przepisów w tym zakresie, z utrwalonej już linii orzecznictwa administracyjnego np. z wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego z 20 lipca 2012 r. (I FSK 1680/11), czy też z 1 grudnia 2010 r. (I FSK 106/10).
Jeśli zatem podatnik VAT zastosował w 2009 r. zwolnienie z VAT zamiast stawki VAT 22 proc., to wystawione z tego powodu faktury korygujące w styczniu 2013 r. (oczywiście ze stawką wówczas obowiązującą, czyli 22 proc.) należy ująć za okresy, kiedy podatnik VAT popełnił te błędy (czyli w korektach deklaracji VAT-7 za poszczególne miesiące 2009 r.), a nie w bieżącej deklaracji, czyli za styczeń 2013 r.
— Elżbieta Rogala niezależny ekspert i wykładowca VAT, www.elzbietarogala.pl