Ceny nieruchomości rosną w szybkim tempie i dla wielu osób posiadanie własnego mieszkania jest nieosiągalne. To z kolei dobra wiadomość dla właścicieli kilku mieszkań czy domów, którzy osiągają dochody z najmu. Wynajmujący w każdym przypadku powinni się jednak zastanowić, w jaki sposób mają być rozliczane tzw. media (woda, gaz, energia elektryczna i cieplna, odprowadzanie ścieków i wywóz śmieci). Możliwości jest wiele, mają swoje wady i zalety.

Zdarza się, że właściciel lokalu pobiera od najemcy jedynie czynsz najmu i za media płaci sam, co jednak nie skłania najemców do oszczędzania. Zwykle jednak właściciel płaci rachunki za media, a następnie obciąża najemcę poniesionymi kosztami. W takim przypadku wydatki na media nie wliczają się do przychodu osiąganego przez wynajmującego i nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Najem nieruchomości i związane z nim dostawy mediów co do zasady są odrębnymi i niezależnymi świadczeniami, które powinno się oceniać oddzielnie z punktu widzenia VAT i które wynajmujący powinien udokumentować odrębną fakturą. Jest tak, gdy najemca może samodzielnie decydować o zużyciu dodatkowych usług. Jeśli jednak najemca nie ma żadnego wpływu na wysokość opłaty za media (np. nie ma możliwości wyboru podmiotu, który zajmuje się w danej nieruchomości odbiorem odpadów komunalnych), to taka opłata powinna zostać wliczona do podstawy opodatkowania usługi najmu. Piszemy o tym w artykule: "Opłata śmieciowa jest elementem kalkulacyjnym czynszu".

Piszemy także o sytuacji, gdy lokal na wynajem został kupiony przez małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, a na fakturze zakupu deweloper nie umieścił numerów NIP nabywców. O tym, czy mimo wszystko można odliczyć VAT z takiej faktury, piszemy w tekście: "Faktura bez NIP też daje prawo do odliczenia".

Zapraszam do lektury.