Codziennie setki tysięcy firm wystawiają miliony faktur VAT. Dziś co do zasady podatnik musi ją wystawić najpóźniej w ciągu siedmiu dni od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Od 1 lipca 2013 r. ma się to zmienić. Zmianę terminów wystawiania faktur eksperci oceniają dobrze, bo da to podatnikom więcej czasu i uelastyczni sposób dokumentowania transakcji.

Z siedmiu dni do piętnastu

– Po zmianie przepisów podatnik będzie mógł wystawić fakturę nie później niż 15. dnia od zakończenia miesiąca, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę – tłumaczy Dawid Milczarek, wykładowca Akademii Biznesu MDDP.

To dobra zmiana, zwłaszcza że do ustawy o VAT ma zostać wprowadzona ogólna zasada ograniczająca wsteczne wystawianie faktur. Po zmianie co do zasady faktury nie będą mogły być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi. Obecnie takie wsteczne ograniczenie czasowe dotyczy tylko nielicznych przypadków.

Jak to będzie wyglądało w praktyce? Dziś w standardowej sytuacji, jeśli sprzedaż następuje 30 września, to podatnik wystawia fakturę najwcześniej 30 września, a najpóźniej 7 października. Według nowych przepisów w analogicznej sytuacji faktura powinna być wystawiona najpóźniej 15 października. Ale – jak podkreśla Dawid Milczarek – można ją też będzie wystawić 31 sierpnia.

Propozycje Ministerstwa Finansów dobrze ocenia również Konrad Misiewicz, konsultant podatkowy z kancelarii Olesiński & Wspólnicy.

Reklama
Reklama

– Nowa zasada ogólna dotycząca terminu wystawienia faktury powinna znacznie ułatwić podatnikom rozliczenia – uważa.

Dotyczy to zwłaszcza firm, które wystawiają dużą liczbę faktur i do tej pory były zmuszone do bieżącego monitorowania wszystkich terminów wykonania dostaw i usług.

Tymczasem zdaniem Zbigniewa Makowskiego, doradcy podatkowego, menedżera w spółce doradztwa podatkowego MMR Consulting, projektowaną regulację trudno ocenić jednoznacznie.

W pół kroku

Zgadza się, oczywiście, że zmiana może ułatwić bieżącą pracę administracyjną w firmach, które będą mogły w jednym dniu (po zakończeniu miesiąca) wystawić wszystkie faktury.

Pomimo tych pozytywów Zbigniew Makowski uważa, że projektodawca zatrzymał się w pół kroku. Jeżeli bowiem zmienił w sposób rewolucyjny podejście do powstania obowiązku podatkowego, to mógł również rewolucyjnie zmienić podejście do terminów wystawiania faktur.

W jego ocenie tę kwestię ustawodawca powinien pozostawić do uznania stron transakcji.

etap legislacyjny: po uzgodnieniach międzyresortowych

OPINIA

Adam Bartosiewicz, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii EOL

Wśród projektowanych zasad wystawiania faktur jest kilka zmian, które mogą ułatwić życie przedsiębiorcom. Po pierwsze – w niektórych wypadkach będzie można wystawiać faktury uproszczone. Po drugie – precyzuje się, że faktury mogą być wystawiane także przed wykonaniem dostawy bądź świadczeniem usługi, co dotychczas było sporne. Po trzecie – przepisy zostawiają w niektórych miejscach nieco więcej luzu podatnikom niż dotychczas. Wątpliwości może budzić natomiast to, jakie będzie podejście do nowego obowiązku podatników polegającego na „określeniu sposobu zapewnienia autentyczności pochodzenia, integralności treści i czytelności faktury". Już można się bowiem spotkać z twierdzeniami, że podatnicy będą musieli opracowywać „regulamin fakturowania".