Tak orzekł WSA w Warszawie 29 maja 2012r. (III SA/Wa 2579/11).
Wyjaśnił, że w przepisach akcyzowych nie ma regulacji szczególnych dotyczących sposobu korygowania rozliczeń z tytułu dostaw energii. Należy więc odwołać się do mechanizmu ujmowania korekt obniżających obrót przewidzianego w ustawie o VAT (art. 29 ust. 4a).
Kwestią sporną w tej sprawie był moment ujęcia faktury korygującej w deklaracji akcyzowej, jeśli ilość energii dostarczonej nabywcy końcowemu w danym okresie rozliczeniowym okazałaby się niższa od ilości wykazanej w fakturze pierwotnej.
Podatnik twierdził, że faktura korygująca – zgodnie z regulacją art. 24 ust. 1 pkt 2 ustawy akcyzowej – powinna zostać ujęta w deklaracji za miesiąc, w którym została wystawiona. Jego zdaniem skoro nie ma szczególnych regulacji w przepisach akcyzowych dotyczących zasad korygowania rozliczeń z tytułu dostaw energii, to należy odwołać się do ustawy o VAT.
Zastosowanie znajdzie więc reguła wynikająca z art. 29 ust. 4a i ust. 4b pkt 3 ustawy o VAT. Zgodnie z nią jeśli podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu względem podstawy określonej w fakturze pierwotnej, to podatnik, co do zasady, obniża podstawę opodatkowania za okres rozliczeniowy, w którym została wystawiona faktura korygująca.
Organ uznał to stanowisko za nieprawidłowe. Jego zdaniem korekta deklaracji powinna dotyczyć okresu rozliczeniowego, w którym uwzględniono fakturę pierwotną. Argumentował, że w przeciwnym razie deklaracja za ten okres nie odzwierciedlałaby rzeczywistej ilości sprzedanej energii elektrycznej.
Sąd uchylił interpretację. Stwierdził, że w sprawie należy odwołać się do art. 29 ust. 4a ustawy o VAT. To dlatego, że VAT i akcyza są rozliczane według podobnego schematu. Sąd uznał, że racjonalny ustawodawca, który wprowadza w VAT i akcyzie podobny system rozliczania podatku, nie różnicowałby sytuacji podatników poprzez wprowadzenie różnych terminów, w których należy wykazywać zmniejszenie kwoty podatku.
—Mateusz Macios Współpracownik Zespołu Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte
Izabela Okła Konsultantka w Dziale Doradztwa Podatkowego firmy Deloitte (biuro w Warszawie)
Komentuje Izabela Okła, Konsultantka w Dziale Doradztwa Podatkowego firmy Deloitte (biuro w Warszawie)
Komentowany wyrok można określić jako precedensowy. Jest to jedno z pierwszych orzeczeń przyznające rację podatnikowi, który wydając energię nabywcy końcowemu zamierza rozliczać do celów akcyzy faktury korygujące in minus w momencie wystawienia korekty bez potrzeby cofania się do momentu wystawienia faktury pierwotnej.
Źródłem wątpliwości dla podatników jest fakt, że przepisy akcyzowe milczą w kwestii ujmowania faktur korygujących zarówno w deklaracji, jak i w ewidencji. W konsekwencji podatnicy występowali do ministra finansów z wnioskami o wydanie indywidualnej interpretacji w tym zakresie.
Dotychczas zarówno minister, jak i sądy administracyjne stali na stanowisku, że korekty zmniejszające ilość energii wykazanej w fakturze pierwotnej powinny być rozpoznawane w okresie rozliczeniowym, w którym podatnik uwzględnił fakturę pierwotną. Minister twierdził, że w przeciwnym razie deklaracja za ten okres nie odzwierciedlałaby rzeczywistej ilości wydanej energii (np. interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 15 grudnia 2010 r., IPPP3/443-902/10-2/JK).
Takie stanowisko było niekorzystne dla podatników, którzy byli obowiązani do ustawicznego korygowania deklaracji i składania wniosków o nadpłaty, co wiązało się z koniecznością wypełniania dodatkowych obowiązków administracyjnych.W omawianym wyroku sąd dokonał innej wykładni przepisów. Przyznał rację podatnikom poprzez uznanie, że mają prawo rozpoznawać faktury korygujące in minus na bieżąco (tj. w momencie wystawienia faktury korygującej).
Uznał, że skoro w przepisach akcyzowych nie znalazły się regulacje dotyczące rozliczania faktur korygujących, to w drodze analogii można skorzystać z rozwiązań przewidzianych w ustawie o VAT. Zgodnie z art. 29 ust 4a i 4b pkt. 3 ustawy o VAT w przypadku sprzedaży energii jeśli podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu w stosunku do podstawy określonej w fakturze pierwotnej, podatnik dokonuje obniżenia podstawy opodatkowania w deklaracji za miesiąc, w którym wystawił korektę. Zdaniem sądu system rozliczania podatku akcyzowego i VAT jest podobny.
Dodatkowo mając na uwadze domniemanie racjonalności ustawodawcy, nie można uznać, że chciał on na potrzeby dwóch podatków rozliczanych według analogicznego schematu przyjąć dwa różne momenty wykazywania zmniejszenia kwoty podatku.Pozostaje mieć nadzieję, że nowe podejście zostanie zaaprobowane przez pozostałe sądy, w szczególności przez Naczelny Sąd Administracyjny.