Tak stwierdziła Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 3 kwietnia 2012 r. (ILPP2/443-1515/10/12-S/SJ).

Podatnik chciał potwierdzenia, że gdy sprzedaje miejsce postojowe, które zgodnie z umową jest nierozłączną częścią lokalu mieszkalnego, ma prawo zastosować jednolitą obniżoną stawkę podatku VAT dla takiej dostawy.

Zdaniem podatnika, m.in. z uwagi na to, że w takim przypadku następuje sprzedaż lokalu oraz nierozłącznego z nim miejsca postojowego, a dodatkowo cena miejsca postojowego jest wliczona w cenę lokalu mieszkalnego, występuje jedna dostawa, dla której powinien zastosować stawkę podatku właściwą dla sprzedaży mieszkań (na moment złożenia wniosku była to stawka 7 proc., od 1 stycznia 2011 r. – 8 proc.).

Organ podatkowy uznał stanowisko podatnika za prawidłowe, ale dopiero w wyniku wykonania wyroku sądu administracyjnego uchylającego nieprawidłową (negatywną dla podatnika) interpretację.

Komentuje Przemysław  Wiśniewski, starszy konsultant w dziale prawnopodatkowym PwC

Sądy administracyjne w licznych wyrokach konsekwentnie potwierdzają, że sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz ze znajdującym się w podziemnej części budynku garażem lub wyodrębnionym miejscem postojowym jest w istocie jednolitym świadczeniem. Dlatego powinna być w całości opodatkowana jedną stawką VAT właściwą dla czynności podstawowej (tj. sprzedaży mieszkania).

Jak zaznaczył bowiem w swoich orzeczeniach Naczelny Sąd Administracyjny, prawo do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego dla samochodu osobowego o konkretnej powierzchni, znajdującego się w części budynku mieszkalnego, należy traktować jako integralną część prawa własności do lokalu mieszkalnego.

Co więcej, należy podkreślić, że nie ma znaczenia w tym przypadku, czy chodzi o garaż, czy np. wyodrębnione miejsce w dostępnej dla wszystkich mieszkańców hali parkingowej.

Kluczowe znaczenie dla określenia stawki podatku, jaka będzie miała zastosowanie do sprzedaży mieszkania wraz z miejscem postojowym, ma natomiast to, czy podziemny parking, w którym znajduje się dane miejsce postojowe, jest odrębnym lokalem użytkowym, czy stanowi część wspólną budynku mieszkalnego.

Jak wynika z orzecznictwa sądów, jeżeli podziemny parking został wyodrębniony

prawnie jako lokal użytkowy (poprzez odpowiedni wpis w księdze wieczystej), sprzedaż lokalu mieszkalnego oraz miejsca parkingowego (jako udziału w odrębnym lokalu użytkowym) można potraktować jako odrębne czynności. W takim przypadku obniżoną stawkę VAT stosuje się wyłącznie w odniesieniu do lokalu mieszkalnego, a sprzedaż miejsca postojowego należy opodatkować według podstawowej stawki VAT.

Stanowisko takie zaprezentował NSA w orzeczeniu z 17 maja 2011 r. (I FSK 858/10).

Jeżeli jednak, jak w omawianej sprawie, podziemny parking (czy też wydzielone miejsce postojowe) nie jest odrębnym lokalem użytkowym, lecz jest częścią wspólną budynku mieszkalnego, to wówczas możliwość parkowania na określonym miejscu parkingowym przez właściciela danego mieszkania jest de facto prawem do wyłącznego korzystania z udziału w części wspólnej budynku. Dlatego, w takim przypadku sprzedaż mieszkania z przypisanym do niego miejscem postojowym należy potraktować jako jedną dostawę.

W konsekwencji, możliwe jest zastosowanie obniżonej stawki 8 proc. zarówno do sprzedaży mieszkania, jak i miejsca parkingowego. Omawianą interpretację, choć wydaną dopiero wskutek uchylenia pierwotnego stanowiska organu przez sąd administracyjny, należy więc uznać za prawidłową.