Przekonał się o tym podatnik, który wystąpił do Izby Skarbowej w Bydgoszczy z wnioskiem o interpretację. Prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług noclegowych (wynajmuje 11 pokoi).
Budynki są częścią składową gospodarstwa rolnego. Podatnik jest rolnikiem, a budynki znajdują się na terenach wiejskich. Działalność prowadzona jest przez część roku. Za ten okres podatnik rozlicza się w formie karty podatkowej.
Poza sezonem letnim działalność jest zawieszana (powodem jest to, że pokoje są wynajmowane sporadycznie, zazwyczaj nie więcej niż dwa).
W tym okresie podatnik traktuje wynajem pokoi jak działalność agroturystyczną. Był przekonany, że może wtedy korzystać ze zwolnienia od PIT, bo jest rolnikiem i wynajmuje do pięciu pokoi.
Izba skarbowa w interpretacji z 2 grudnia 2012 r. (ITPB1/415-943a/11/HD)
stwierdziła, że takiej możliwości nie ma.
Przypomniała, że przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym pozwalają, aby osoby fizyczne osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogły opłacać kartę podatkową. Możliwość taką mają także – na zasadach i w warunkach określonych w części XII tabeli określającej miesięczne stawki karty podatkowej (stanowiącej załącznik nr 3 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym) – osoby fizyczne, w tym rolnicy równocześnie prowadzący gospodarstwo rolne.
Dodała również, że podatnicy, którzy wybrali kartę podatkową jako formę rozliczenia z fiskusem, mają możliwość zgłoszenia zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej lub przerwy w jej prowadzeniu. Jednak osoba, która nie zlikwidowała działalności, a jedynie ją zawiesiła lub zgłosiła przerwę w jej prowadzeniu, uznawana jest przez przepisy za osobę prowadzącą taką działalność. A to oznacza, że nadal mają do niej zastosowanie przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Izba stwierdziła, że świadczenie najmu na małą skalę, sporadycznie, wyłącznie dla rodzin z dziećmi, z uzyskaniem niewielkich przychodów – nie upoważnia do przyjęcia, że poza sezonem (w okresach zawieszenia działalności gospodarczej) podatnik nie prowadził działalności gospodarczej. „Skala uzyskiwanych przychodów oraz to, czy usługi świadczone są dla firm, czy też wyłącznie dla rodzin z dziećmi, nie przesądza o tym, czy wykonywana jest działalność gospodarcza. Istotne w omawianej sytuacji jest, że w okresie zawieszenia działalności gospodarczej pokoje, wchodzące w skład posiadanej przez wnioskodawcę bazy noclegowej (11 pokoi), były udostępnione klientom oraz że wynajmowane pokoje stanowią składniki majątku związane z działalnością gospodarczą” – uzasadniała izba.
Tym samym, świadcząc usługi noclegowe w okresach zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej, podatnik nie może korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT.