- Do firmy wpłynęła faktura korygująca wystawiona do faktury VAT-MP. W rozliczeniu za który okres mogę ująć ją w deklaracji VAT?
– pyta czytelniczka.
Podatnicy, którzy otrzymują fakturę oznaczoną jako „faktura VAT-MP”, odliczają wykazany w niej podatek naliczony zgodnie z § 18 ust. 1 rozporządzenia ministra finansów z 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (DzU nr 73, poz. 392 ze zm.).
Wynika z niego, że prawo do odliczenia powstaje w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym podatnik:
1) uregulował część należności na rzecz małego podatnika, który stosuje metodę kasową – w tej części,
2) uregulował w całości należność na rzecz małego podatnika, który stosuje metodę kasową,
3) przypada 90. dzień od dnia otrzymania towaru lub wykonania usługi – w pozostałych przypadkach.
Dwie sytuacje
O powstaniu prawa do odliczenia VAT naliczonego z faktury VAT-MP decyduje zatem zapłata należności na rzecz sprzedawcy lub upływ 90 dni od otrzymania towaru lub wykonania usługi. W jaki sposób rozliczać korekty tych faktur? Przepisy o VAT nie ustalają w tym wypadku odrębnych zasad odliczenia.
Dlatego, w zależności od przyczyny korekty, podatek naliczony jest rozliczany albo na zasadach przewidzianych dla faktury VAT-MP, albo na zasadach ogólnych stosowanych dla korekt. W celu ustalenia terminu rozliczenia VAT wynikającego z takiej korekty należy wyróżnić dwie sytuacje wywołujące odmienne skutki:
? otrzymanie korekty zwiększającej podatek naliczony,
? otrzymanie korekty, która zmniejsza ten podatek.
Zwiększenie VAT naliczonego
W pierwszym przypadku należy stosować ten sam szczególny termin odliczenia, który został przewidziany dla faktury VAT-MP, tj. wskazany w § 18 ust. 1 rozporządzenia.
Przykład
Podatnik w marcu 2012 r. otrzymał fakturę VAT-MP stwierdzającą zakup towaru, którą w dniu zakupu opłacił gotówką. VAT naliczony z niej wynikający odliczył w deklaracji VAT-7 za marzec.
W kwietniu otrzymał fakturę korygującą do faktury VAT-MP, zwiększającą podatek naliczony (korekta wynikała z tego, że wcześniej uwzględniono złą stawkę VAT – 5 proc. zamiast 8 proc.). 16 kwietnia opłacił wynikające z niej zobowiązanie, więc w deklaracji VAT-7 za kwiecień odliczy VAT naliczony, który wynika z otrzymanej korekty.
Przykład
Podatnik w marcu 2012 r. otrzymał fakturę VAT-MP dokumentującą zakup usługi wykonanej 21 marca. Fakturę zapłacił w kwietniu, więc VAT naliczony, który z niej wynikał, odliczył w deklaracji VAT-7 za kwiecień.
W maju podatnik otrzymał fakturę korygującą do faktury VAT-MP, zwiększającą podatek naliczony z powodu podwyższenia ceny usługi.
Dopiero w sierpniu uregulował zobowiązanie z niej wynikające. Podatek naliczony z faktury korygującej będzie mógł odliczyć w deklaracji VAT składanej za czerwiec. W czerwcu upływa bowiem 90 dni od dnia wykonania usługi.
Zmniejszenie odliczenia
Z kolei na sposób postępowania w przypadku otrzymania faktury korygującej fakturę VAT-MP powodującej zmniejszenie VAT naliczonego wskazuje art. 86 ust. 10a ustawy o VAT. Wynika z niego, że nabywca towaru lub usługi, który otrzymał korektę faktury, jest zobowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym tę korektę otrzymał.
Przykład
Podatnik w marcu 2012 r. otrzymał od dostawcy fakturę VAT-MP, którą w całości opłacił w tym samym miesiącu. W deklaracji VAT-7 za marzec odliczył VAT naliczony, który z niej wynikał.
W następnym miesiącu otrzymał fakturę korektę zmniejszającą podatek naliczony z powodu zwrotu części towaru. Jej otrzymanie spowoduje obowiązek zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za kwiecień.
Jeżeli jednak podatnik nie odliczył VAT z faktury, której korekta dotyczy, a prawo do takiego odliczenia mu przysługuje, to wówczas zmniejszony podatek naliczony uwzględnia w rozliczeniu za okres, w którym korzysta z odliczenia.
Przykład
Podatnik w marcu 2012 r. otrzymał od usługodawcy fakturę VAT-MP. W deklaracji VAT-7 za marzec nie odliczył jednak podatku naliczonego, bo nie uregulował zobowiązania, które z niej wynikało.
Zapłacił je na początku kwietnia. Następnie 16 kwietnia otrzymał fakturę korygującą do faktury VAT-MP, która powoduje zmniejszenie podatku naliczonego. W deklaracji VAT-7 za kwiecień rozliczy podatek naliczony w kwocie ustalonej na podstawie obu faktur, tj. faktury VAT-MP oraz wystawionej do niej korekty.