Urzędy będą pobierały opłaty za badanie towarów tylko wtedy, gdy będzie o nie wnioskowała zainteresowana tym osoba. Tak wynika z projektu zmian w ustawie – Prawo celne.
Dzisiejsze przepisy przewidują takie opłaty również wtedy, gdy osoba zobowiązana nie dostarczyła danych o rodzaju, ilości czy właściwości towaru albo podała dane nieprawdziwe.
Ministerstwo Finansów uzasadnia tę zmianę potrzebą dostosowania do europejskiego kodeksu celnego. Przewiduje on, że organy celne zasadniczo nie mogą pobierać opłat za czynności urzędowe, chyba że mają one charakter usług. Taki charakter mają np. badania towarów wykonywane w związku z wnioskiem o wydanie wiążącej informacji taryfowej.
Zmienią się też zasady pobierania opłat za przechowywanie towarów zajętych przez organy celne. Będzie to realizacja wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 15 listopada 2011 r. (sygn. P29/10). Trybunał stwierdził wówczas, że takie opłaty nie są ekwiwalentem za usługę, przypominają raczej daninę publiczną. Dlatego zalecił określenie przynajmniej dolnych i górnych granic takich opłat. Trybunał wskazał czas na wdrożenie takich zasad do 25 listopada 2012 r.
Ministerstwo proponuje, by opłaty te ustalić w wysokości 5 proc. wartości celnej towaru za każdy miesiąc przechowywania, ale nie więcej niż owa wartość i nie mniej niż 10 euro.
etap legislacyjny konsultacje międzyresortowe