Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Łodzi z 16 stycznia 2012 r. (IPTPB3/423-265/11-4/IR).

Spółka ujęła jako bierne rozliczenia międzyokresowe (BRMK) przewidywane koszty m.in. czynszu, energii, gazu. Jej zdaniem były to koszty pośrednio związane z przychodami, niebędące kosztami podatkowymi w momencie ujęcia jako BRMK. W taki sposób koszty te zostały również zaprezentowane w pierwszym sprawozdaniu finansowym za 2010 rok (z 11 stycznia 2011 r.) sporządzonym dla celów grupy kapitałowej.

Faktury i rachunki dokumentujące poniesienie wspomnianych kosztów pośrednich odnoszących się do 2010 roku, które wpłynęły po dacie sporządzenia pierwszego sprawozdania finansowego, bez względu na datę wystawienia dokumentu, spółka ujęła na bieżąco w 2011 roku jako koszt podatkowy.

Jednak w związku z tym, że od 1 stycznia 2009 r. spółka stosowała Krajowy Standard Rachunkowości nr 6, audytor spółki stwierdził, że te zobowiązania powinny zostać zaprezentowane jako zobowiązania krótkoterminowe z tytułu dostaw i usług, a nie jako BRMK. Spółka zastosowała się do tych sugestii i w sprawozdaniu statutowym zaprezentowała je już jako zobowiązania krótkoterminowe.

Zdaniem spółki koszty pośrednio związane z przychodami, które pierwotnie były ujęte bilansowo w księgach rachunkowych 2010 rok jako BRMK (choć ostatecznie zostały zaprezentowane w sprawozdaniu finansowym jako zobowiązania krótkoterminowe z tytułu dostaw i usług), są kosztami uzyskania przychodów w 2011 roku, jeśli faktury i rachunki je dokumentujące wpłynęły po dacie sporządzenia pierwszego sprawozdania finansowego, tj. po 11 stycznia 2011 r.

Reklama
Reklama

Izba Skarbowa zasadniczo zgodziła się ze spółką, lecz uznała jej stanowisko za nieprawidłowe z powodu błędnej próby zastosowania przepisów ustawy o CIT dotyczących kosztów bezpośrednich w odniesieniu do kosztów pośrednich, których dotyczyło pytanie.

Marek Suchowiecki konsultant w dziale prawnopodatkowym PwC

Marek Suchowiecki konsultant w dziale prawnopodatkowym PwC

Komentuje Marek Suchowiecki, konsultant w dziale prawnopodatkowym PwC

Komentowana interpretacja dotyczy momentu zaliczenia kosztów pośrednich do kosztów podatkowych oraz relacji zachodzących między prawem rachunkowym a prawem podatkowym.

Zgodnie z ugruntowaną linią orzeczniczą oraz stanowiskiem prezentowanym przez organy podatkowe regulacje zawarte w ustawie o rachunkowości generalnie nie wywierają bezpośrednich skutków na gruncie prawa podatkowego.

Jedynie w określonych sytuacjach przepisy ustawy o rachunkowości mogą mieć charakter podatkotwórczy. Tak jest w wypadku potrącalności kosztów pośrednich na gruncie ustawy o CIT.

Zgodnie z jej art. 15 ust. 4d koszty uzyskania przychodów inne niż bezpośrednio związane z przychodami (tj. koszty pośrednie) są potrącalne w dniu ich poniesienia (z wyjątkiem sytuacji, gdy dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy).

Natomiast za dzień poniesienia kosztu uważa się generalnie (zgodnie z art. 15 ust. 4e) dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w razie braku faktury (rachunku). Wyjątkiem są koszty ujęte jako rezerwy albo bierne rozliczenia międzyokresowe, które są potrącalne dopiero w momencie ujęcia w księgach w inny sposób (np. na podstawie otrzymanej faktury).

W związku z tym organ podatkowy uznał w komentowanej interpretacji, że skoro spółka ujęła w księgach rachunkowych w 2010 roku omawiane koszty jako BRMK, to mogą one być kosztem podatkowym dopiero z chwilą ujęcia ich w księgach w inny sposób (np. na podstawie otrzymanej faktury), mimo że w statutowym sprawozdaniu koszty te zostały już odmiennie zaprezentowane (zgodnie z Krajowym Standardem Rachunkowości nr 6 oraz zaleceniem audytora) jako zobowiązania krótkoterminowe z tytułu dostaw i usług poniesione w 2010 roku.

Stanowisko organu pokrywało się zasadniczo ze stanowiskiem spółki. Przy czym spółka nieprawidłowo zastosowała kryterium związane z momentem sporządzenia sprawozdania finansowego (mające znaczenie jedynie w wypadku kosztów bezpośrednio związanych z przychodami) do kosztów pośrednich. W konsekwencji organ podatkowy generalnie zgadzając się ze spółką co do momentu wykazania kosztów podatkowych, stwierdził jednocześnie, że jej stanowisko jest nieprawidłowe.

Nie zmienia to jednak wniosku płynącego z komentowanej interpretacji, że organ podatkowy przy wywodzeniu skutków podatkowych skupił się przede wszystkim na sposobie pierwotnego ujęcia omawianych kosztów w księgach rachunkowych, a nie na ich ostatecznej prezentacji w sprawozdaniu finansowym.

W omawianej sytuacji było to wprawdzie po myśli podatnika, ale nie zawsze tak musi być. W celu uniknięcia potencjalnego sporu z fiskusem podatnicy powinni zatem zadbać nie tylko o prawidłową prezentację kosztów w ostatecznym sprawozdaniu finansowym, lecz także o ich prawidłowe ujęcie w księgach rachunkowych już w momencie pierwotnego księgowania.