W wyniku sądowej ugody szpital zobowiązał się do wypłacania pacjentowi dożywotniej, comiesięcznej renty na pokrycie zwiększonych potrzeb związanych z leczeniem i rehabilitacją. Są one skutkiem błędów popełnionych przez personel medyczny szpitala.

Szpital uznał, że wydatki związane z wypłatą renty może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, co wpłynie na wysokość podatku dochodowego. Szpital argumentował,  że zawarta z pacjentem ugoda  jest skutkiem ponoszonego ryzyka związanego z ustawową i statutową działalnością szpitala, polegającą na udzielaniu świadczeń zdrowotnych. Jako skutek udzielania świadczeń zdrowotnych wydatki dotyczące renty, stanowią podstawę zabezpieczenia źródła przychodu szpitala w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Rok temu Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu uznał stanowisko szpitala  za nieprawidłowe (ILPB3/423-647/10-2/JG). Argumentował m.in., że celem statutowym szpitala jest działalność w zakresie ochrony zdrowia, natomiast renta, przyznana na podstawie ugody sądowej, jest skutkiem nienależytego wykonania celu statutowego.

Szpital zaskarżył niekorzystną interpretację  do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, a ten ją uchylił (sygn. akt I SA/Po 143/11, wyrok uprawomocnił się 9  czerwca 2011 r.). WSA uznał, że wypłata dożywotniej renty, która jest następstwem wyrządzenia pacjentowi szkody, ma związek z działalnością prowadzoną przez szpital.  Ryzyko wyrządzenia szkody pacjentowi jest bowiem wpisane w działalność szpitala, a wypłatę renty nakazują wprost przepisy kodeksu cywilnego.

Po uwzględnieniu tego wyroku Dyrektor IS w Poznaniu zmienił swoje stanowisko i stwierdził 23 września 2011 r. (ILPB3/423-647/10/11-S/JG), że szpital ponosi odpowiedzialność na zasadzie ryzyka za szkody spowodowane działalnością personelu medycznego. W konsekwencji  wydatek z tytułu renty dożywotniej ma związek z zachowaniem źródła przychodów szpitala i może stanowić koszt uzyskania przychodów.

Zobacz serwis » Dobra Firma » Podatki i księgi » Podatek dochodowy » PIT i CIT » Koszty » Co można wrzucić w koszty » Kary i odszkodowania