We wtorek, 13 września 2011 r., Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok kończący długoletni spór dotyczący opodatkowania wyrobisk górniczych (sygn. P 33/09). Wyrok ma tzw. charakter interpretacyjny, co oznacza, że Trybunał uznał, iż przepisy dotyczące przedmiotu podatku od nieruchomości są zgodne z konstytucją, pod warunkiem że będą interpretowane prawidłowo. Według TK przepisy te są niejasne, a niejasnych regulacji podatkowych nie wolno interpretować na niekorzyść podatników. Nie jest więc dopuszczalna ich rozszerzająca interpretacja zwiększająca obowiązki podatkowe.
W konsekwencji wyrobiska górnicze nie są opodatkowane, gdyż nie są obiektami budowlanymi w rozumieniu tych przepisów. Opodatkowaniu mogą natomiast podlegać znajdujące się w nich urządzenia i obiekty, jeżeli będą się mieściły w definicji budowli zawartej w ustawie
– Prawo budowlane, do której odsyłają przepisy podatkowe.
Niestety wydanie orzeczenia przez TK w formie wyroku interpretacyjnego budzi wątpliwości co do możliwości wznowienia postępowań, które zakończyły się ostateczną decyzją lub prawomocnym wyrokiem NSA. Zgodnie z orzecznictwem (uchwała siedmiu sędziów SN z 17 grudnia 2009 r., sygn. III PZP 2/09, dotycząca wznawiania postępowań na podstawie kodeksu postępowania cywilnego) wyrok interpretacyjny TK nie jest podstawą do wznowienia postępowania w konkretnej sprawie.
Podatnicy nie są jednak bez szans na wznowienie postępowania w sprawie, która zakończyła się dla nich niekorzystnie. Mogą bowiem dążyć do wznowienia postępowania podatkowego, a jeśli im się to nie uda – próbować przełamać linię orzeczniczą co do skutków wyroków interpretacyjnych TK. Wykluczenie możliwości wznowienia postępowania po wyroku interpretacyjnym powoduje bowiem zróżnicowanie ochrony, jaka przysługuje podatnikom pokrzywdzonym zastosowaniem niekonstytucyjnych przepisów lub ich niekonstytucyjnej wykładni.
Inną możliwością jest wystąpienie o zwrot nadpłaty podatku nadpłaconego na podstawie przepisów o podatku od nieruchomości zastosowanych w sposób niezgodny z konstytucją.
—oprac. g.l.
Autorka jest radcą prawnym, partnerem w kancelarii stowarzyszonej z Ernst & Young