VAT: najem na zakwaterowanie bez zwolnienia i preferencyjnej stawki

Najem budynku mieszkalnego na rzecz agencji pracy tymczasowej na potrzeby ulokowania w nim pracowników, wykonujących pracę u udostępniającego, nie podlega ani zwolnieniu, ani 8 proc. VAT.

Publikacja: 20.03.2019 06:00

VAT: najem na zakwaterowanie bez zwolnienia i preferencyjnej stawki

Foto: AdobeStock

Tak stwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 29 stycznia 2019 r. (0115-KDIT1-1.4012.812. 2018.2.BS), uznając stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.

Wnioskodawca podpisał umowę z agencją pracy tymczasowej, zgodnie z którą zatrudnione przez agencję osoby miały wykonywać pracę na jego rzecz. Będąc właścicielem budynku mieszkalnego położonego przy jego zakładzie produkcyjnym, wnioskodawca wynajął ten budynek agencji w celu ulokowania w nim oddelegowanych do niego pracowników tymczasowych. Agencja zobowiązała się do zapłaty wynagrodzenia obliczanego comiesięcznie na podstawie liczby ulokowanych w budynku osób. Pracownicy agencji mieli zamieszkiwać w budynku wnioskodawcy jedynie przez czas wykonywania na jego rzecz pracy. Ponadto, zgodnie z treścią umowy, to agencja zobowiązana była do wyposażenia na swój koszt budynku na potrzeby ulokowania w nim pracowników oraz do wykonania potencjalnych prac adaptacyjnych niezbędnych do rozpoczęcia zakwaterowania. Agencja była także zobowiązana do wykonywania i ponoszenia kosztu drobnych prac remontowych i konserwacyjnych wynajmowanego budynku, mających na celu usunięcie normalnych śladów korzystania. W konsekwencji, zakres świadczeń wykonywanych przez wnioskodawcę obejmował tylko czynności związane z udostępnieniem budynku i nie uwzględniał dalszych działań związanych z przystosowaniem wynajmowanej przestrzeni, ponieważ to agencja musiała ją zaadaptować i utrzymać w należytym stanie, tak aby pracownicy dostali od niej przygotowane do zakwaterowania pokoje.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Jak często polski biznes trafia na celownik skarbówki? Niepokojący raport MDDP
Podatki
Podatki, edukacja i farmacja. To kolejne propozycje zespołu Brzoski
Podatki
Czy przedsiębiorcy mogą poprawiać słuch i wzrok na koszt firmy?
Podatki
Czy pomoc zewnętrznych specjalistów przekreśla prawo do ulgi IP BOX? Jest wyrok
Podatki
Lekcje boksu i wizyty u dentysty samozatrudnionego można rozliczyć w kosztach