Faktura zaliczkowa nieopłacona w terminie nie jest pusta

Gdy klient opóźni płatność i pieniądze wpłyną na rachunek bankowy spółki po upływie 30. dni od wystawienia faktury, nie staje się ona wraz z upływem tej daty niejako automatycznie fakturą „pustą". Choć wystawiona przedwcześnie, dokumentuje bowiem faktyczne zdarzenie podatkowe.

Publikacja: 18.03.2019 01:00

Faktura zaliczkowa nieopłacona w terminie nie jest pusta

Foto: Adobe Stock

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z 29 stycznia 2019 r. (I SA/Rz 1130/18).

Spółka świadczy usługi informatyczne na rzecz swoich klientów. Strony umawiają się, że zapłata zaliczki nastąpi na podstawie wystawionej wcześniej faktury VAT w terminie do 30 dni od dnia wystawienia faktury. Może się jednak zdarzyć, że klient opóźni płatność i że wpłynie ona na rachunek bankowy spółki po upływie 30. dnia od dnia wystawienia faktury VAT. Na skutek tego może się okazać, że faktura została wystawiona wcześniej niż 30 dni przed wpływem zaliczki. Faktura na oczekiwaną zapłatę jest wtedy wystawiana już po rozpoczęciu wykonywania usług, ale jeszcze przed zakończeniem ich realizacji. Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego spółka we wniosku o interpretację zadała pytanie, czy w przypadku gdy klient zapłaci zaliczkę z opóźnieniem, należy uznać, że faktura ta staje się fakturą pustą ze skutkami, o jakich mowa w art. 108 ust. 1 ustawy o VAT. Spółka chciała także wiedzieć czy ma obowiązek korygować fakturę VAT, wykazując w korekcie datę faktycznego otrzymania zapłaty przed zakończeniem wykonywania usługi.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Pomysł z zespołu Brzoski: e-faktury mogłyby wyręczyć sądy w ściganiu dłużników
Podatki
Fiskus już wie, kto sprzedaje w internecie. I zapowiada kontrole
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm