Tak stwierdziła Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 1 lipca 2011 (ILPB3/423-296/10/11-S-2/JG).

Spółka prowadzi działalność gospodarczą na terenie specjalnej strefy ekonomicznej (SSE) na podstawie zezwolenia wydanego w 2003 roku.

Zezwolenie obejmuje działalność produkcyjną, handlową i usługową w zakresie wyrobów wytworzonych na terenie SSE, określonych w odpowiednich sekcjach PKWiU wyliczonych w zezwoleniu. Dochody z niej są zwolnione z podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT.

Spółka osiąga przychody związane wprost z jej działalnością główną (tj. wskazaną w zezwoleniu strefowym), które podlegają zwolnieniu. Osiąga również przychody z działalności finansowej w formie m.in. odsetek od środków zgromadzonych na lokatach terminowych różnego rodzaju (np. lokat typu overnight, miesięcznych lub dłuższych).

Środki lokowane przez nią na lokatach pochodzą wyłącznie z działalności podlegającej zwolnieniu, a po rozwiązaniu lokaty są wykorzystywane również na potrzeby tej działalności.

Pytała o możliwość stosowania zwolnienia podatkowego wynikającego z prowadzenia działalności na terenie SSE również do dochodów uzyskanych z lokat terminowych, na których gromadzone były środki pochodzące tylko z działalności objętej zwolnieniem.

W ocenie spółki działalność polegająca na zakładaniu lokat terminowych powinna zostać uznana za pomocniczą w stosunku do jej działalności głównej, wobec czego przychody z niej osiągnięte powinny podlegać zwolnieniu.

Izba skarbowa nie zgodziła się z tym stanowiskiem. Uznała, że dochody uzyskane z lokat terminowych „nie są dochodami ze źródła przychodów, jakim jest działalność określona w zezwoleniu, lecz dochodami uzyskanymi na skutek dokonania określonych operacji finansowych, których celem jest pomnożenie zgromadzonego kapitału".

Zakładanie lokat jest odrębną od działalności strefowej działalnością finansową, która nie ma charakteru pomocniczego.

Komentuje

:

Mikołaj Wietrzny, konsultant w Dziale Prawnopodatkowym PwC

Istotą problemu poruszonego w komentowanej interpretacji jest rozumienie zawartego w art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT stwierdzenia, że zwolnieniu podatkowemu podlegają dochody „z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia".

Przepis ten stosunkowo łatwo zastosować do dochodów z głównej działalności prowadzonej na terenie strefy (np. produkcji i sprzedaży urządzeń wskazanych w zezwoleniu). Wątpliwości pojawiają się jednak w przypadku dochodów z działalności, która nie jest wskazana w zezwoleniu strefowym, ale jest bezpośrednią pochodną działalności podstawowej, a czasem jest niezbędna do jej prowadzenia.

Odnosząc się do tego problemu, organy podatkowe w licznych interpretacjach odwołują się do kategorii działalności o charakterze pomocniczym w stosunku do działalności głównej. Działalność pomocnicza nie ma charakteru samodzielnego, a zarazem często jest niezbędna do prowadzenia działalności strefowej.

Dlatego wielokrotnie organy podatkowe przyznawały, że również działalność pomocnicza powinna korzystać ze zwolnienia podatkowego.

Za działalność pomocniczą uznano np. prowadzenie bieżącego rachunku bankowego służącego obsłudze działalności strefowej. Odsetki uzyskane z tytułu prowadzenia rachunku podlegają zatem zwolnieniu (jednak tylko pod warunkiem że na rachunku gromadzone są środki pochodzące wyłącznie z działalności strefowej).

W omawianej sprawie podatnik starał się wykazać, że działalność polegająca na zakładaniu lokat terminowych wykorzystujących jedynie środki uzyskane z działalności strefowej powinna być uznana za pomocniczą i korzystać ze zwolnienia. Przedsiębiorca powołał się przy tym na definicję działalności pomocniczej zawartą w rozporządzeniu Rady (EWG) nr 696/93 z 15 marca 1993.

Organ nie przychylił się do tego poglądu.

Stanowisko izby skarbowej jest spójne z prezentowanym we wcześniejszych interpretacjach podatkowych i orzeczeniach sądów administracyjnych. Należy zatem uznać, że w obecnym stanie prawnym przedsiębiorcy strefowi nie mają możliwości zwolnienia z podatku dochodów generowanych przez odsetki z lokat terminowych.

Czytaj również:

Zobacz serwis:

Podatki i księgi » Specjalne strefy ekonomiczne