To korzystne dla podatników stanowisko potwierdził wczoraj - 5 lipca 2011 r. Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. I FSK 1053/10). Orzeczenie dotyczy firm, które na mocy umów z kontrahentami wystawiają faktury VAT w ich imieniu i na ich rachunek. W tej sytuacji podatnik zobowiązany jest do przedstawiania dostawcom usług oryginałów i kopii faktur do akceptacji w formie podpisu.

Spółka, w której sprawie zapadł wyrok, w celu usprawnienia systemu obiegu faktur postanowiła wprowadzić pisemne protokoły zbiorcze. To na nich dostawcy mieli potwierdzać odbiór faktur i kopii. Podatniczka uważała, że protokoły, które zawierają numery faktur, datę ich wystawienia oraz wartość wykonanych usług, po ich podpisaniu przez dostawcę spełniają wymóg uzyskania akceptacji.

Organ podatkowy uznał takie postępowanie za niedopuszczalne. W jego ocenie podpis dostawcy usługi musi się znaleźć na każdym oryginale i na każdej kopii wystawionej faktury.

Ta formalistyczna interpretacja została skrytykowana przez sądy administracyjne.

NSA, ostatecznie oddalając skargę kasacyjną fiskusa, potwierdził, że podatnicy nie mają obowiązku uzyskiwania podpisu kontrahenta na wszystkich oryginałach i kopiach faktur.

– Jest to zgodne z dyrektywą 112 – podkreślił sędzia NSA Janusz Zubrzycki.

Przepisy unijne zawierają enumeratywne wskazanie elementów, które muszą być ujawnione w fakturze. Państwo członkowskie ma prawo wprowadzenia określonych wymogów, ale dyrektywa nie przewiduje obowiązku podpisywania faktur VAT. Jak podkreślił NSA, przepis wykonawczy stanowi jedynie, że akceptacja zapada w formie podpisu. Nie oznacza to, iż jest on wymagany na każdej fakturze i jej kopii. Podatnicy mogą się więc wywiązywać z tego obowiązku poprzez zatwierdzanie podpisem dostawcy zbiorczego zestawienia faktur, tak jak to zaproponowała skarżąca spółka. W ocenie sądu takie rozwiązanie nie utrudnia obrotu gospodarczego.

Wyrok jest prawomocny.

 

Czytaj również:

Zobacz serwis:

Podatki i księgi » VAT » Faktury VAT